Bronz pro Petru Hančovou na Světové Univerziádě

10.3.2019 Milan Venhoda

Bronz pro Petru Hančovou na Světové Univerziádě

V závodě na krátké trati na Světové zimní univerziádě vybojovala Petra Hančová bronzovou medaili. Petr Horvát dojel na výborném 8. místě

Posledním závodem v ruském Krasnoyarsku byl závod na krátké trati s hromadným startem. Jelo se ve stejném prostoru jako předchozí závody, tratě byly větvené jen v úvodní části každého okruhu, zbývající část od uzlové kontroly pak již byla společná.

Nejdříve odstartoval závod mužů, podle očekávání byl velmi vyrovnaný a startovní pole se trhalo jen málo. Po prvním kole se na čele oddělila šestičlenná skupinka (Kisilev, Gorlanov, Toivanen, Baklid, Schroderus, Heimdal), zhruba půlminutu za nimi pak jela dvojice Kvaale a Wiggen následovaná velkou skupinou závodníků, kde se kolem 12.-15. místa pohyboval i Petr Horvát. V průběhu druhého kola se Horvát postupně propracoval až na čelo vláčku stíhající uvodní skupinku, jejíž náskok před zbytkem startovního pole narostl při průjezdu do závěrečného kola na minutu. Na čele se v závěru odrthla trojice Gorlanov, Kisilev a Baklid, která jela společně až na předposlední kontrolu. Při postupu na sběrku zvolil Jörgen Baklid (NOR) o pár vteřin rychlejší variantu zleva a rozhodl tím závod ve svůj prospěch, pro stříbro finišoval Sergei Gorlanov před bronzovým Vladislavem Kisilevem (oba RUS). Petr Horvát si i v závěru závodu udržel pozici a dojel na skvělém 8. místě. Pěkně jel i Vojtěch Matuš, který skončil na 19. místě, dále 26. Vojtěch Bartoš a 30. Ondřej Vystavěl.

Kompletní výsledkyGPS tracking, videozáznam.

Závod žen byl také vyrovnaný i když skupinky závodnic byly o něco menší než u mužů. Hned v úvodu závodu lehce poodjela celému balíku Mirka Suutari (FIN), nicméně díky o pár vteřin pomalejším volbám na 6. a 7. kontrolu byla téměř dostižena. V závěru prvního kola se z balíku oddělila skupinka 4 závodnic, kterou vedla Petra Hančová a postupně sjížděly náskok vedoucí Suutari, tak, že na stadionu už byla celá pětice společně. V úvodu druhého kola z čelní skupiny odpadla Ruska Shupikova a byla postupně dostižena vláčkem dalších závodnic. Suutari (FIN), Viatkina (RUS), Nenonen (FIN) a Petra Hančová jeli nadále společně, Petra dokonce na 14. kontrolu zvolila vlastní volbu o pár vteřin rychlejší a dostala se do čela celého závodu. V závěru druhého kola odpadla Finka Suutari a stadionem do závěrečného krátkého společného kola projižděla společně trojice Hančová, Viatkina a Nenonen s půlminutovým náskokem a bylo téměř jasné, že si medaile rozděli mezi sebou. Nejvíce sil měla v závěru Finka Liisa Nenonen, která trojici roztrhala ještě před dojezdem na stadion a bezpečně si tak dojela pro zlato, stříbro brala Marina Viatkina a bronz Petra Hančová. Další české závodnice Markéta Firešová a Veronika Kubínová dojely na 24. a 25. místě.

Kompletní výslpedkyGPS tracking, videozáznam


« zpět