Bronzové ženy a muži pátí ve štafetách na Mistrovství světa

12.3.2017 Milan Venhoda

Bronzové ženy a muži pátí ve štafetách na Mistrovství světa

Závod štafet zakončil týdenní závodní kolotoč Mistrovství světa v ruském Krasnoyarsku. Oba české týmy jely výborně: ženy získaly bronz, muži skončili na pátém místě s minimálním odstupem za Ruskem a severskými týmy.

Štafety se jely stejně jako včerejší klasická trať západně od stadionu v kopcovité části prostoru. Díky ne úplně vyrovnaným farstám se pořadí míchalo a docházelo k drobným překvapením.

Do závodu žen bylo původně přihlášeno 6 štafet, před závodem ale oznámilo Švédsko, že obhájkyně titulu ze zdravotních důvodů nebudou startovat. Tím hodně ulehčily ruskému týmu boj o titul, Rusky tím pádem byly jednoznačnými favoritkami pro závod štafet. Na prvním úseku jela velmi dobře Petra Hančová, která dojela druhá se ztrátou dvě a půl minuty za Ruskem, Finky na třetím místě ztrácely další dvě a půl minuty. Po druhém úseku to ale už bylo podle papírových očekávání - vedly Rusky před Finskem  s rozdílem dvou minut.  Na druhém úseku se tedy před Kristýnu Kolínovou dostala Finka a při předávce byl odstup na Finky tři a půl minuty, Estonky byly o další 4 minuty zpět. Na posledním úseku, který za český tým jela Hana Hačíková, se už nic nezměnilo a tak se v cíli z titulu radovaly Rusky v sestavě Alena Trapeznikova, Polina Frolova, Mariya Kechkina. Stříbrné Finky, které jely ve složení Mirka Suutari, Marjut Turunen a Salla Koskela, měly ztrátu přes dvě minuty, bronz vybojovala česká trojice Petra Hančová, Kristýna Kolínová a Hana Hančíková (4. EST, 5. KAZ). Po osmi letech tak ženy získaly opět medaili z MS (v Japonsku v r. 2009 trio Randáková, Karochová a Chudíková vybojovalo také bronz)

Na start závodu mužů se postavilo 14 štafet. Stejně jako v závodě žen ani zde se žádné drama nekonalo. V čele se od začátku usadila štafeta Ruska a v sestavě Andrey Grigoriev, Kirill Veselov a Andrey Lamov v pohodě vyhrála. Naše štafeta byla po prvním úseku, který jel Radek Laciga, sice šestá, ale rozdíly nebyly velké V průběhu závodu se o stříbro prali Švédové s Finy, nakonec si pro něj dojeli Švédi (Martin Hammarberg, Ulrik Nordberg, Erik Rost), kteří na vítěze ztratili 1:12 min, další dvě minuty zpět zůstali Fini (Tero Linnainmaa, Jyri Uusitalo, Ville Petteri Saarela). Na druhém úseku se Petr Horvát v pohodě dostal před Švýcary a byl v kontaktu s průběžně čtvrtými Nory. Ti se však na posledním úseku od Jakuba Škody odpoutali a dotahovali se na Finy, nakonec skončili čtvrtí minutu za bronzem. Český tým tak dojel na pátém místě, což se vzhledem ke kvalitě ostatních týmů dalo očekávat, i když si naši muži svými předchozími výsledky vzbudili velký respekt a pozornost televizního štábu i komentátorů a při troše štěstí ... kdo ví.

Kompletní výsledky a GPS tracking


« zpět