Česko-německý mistrovský trojzávod

22.1.2018 Milan Venhoda

Česko-německý mistrovský trojzávod

Na západní výspě Čech se konal česko-německý trojzávod: M ČR a WRE ve sprintu v Mariánských Lázních, M ČR na krátké trati na Silberhütte a k tomu pohárová klasika (současně WRE) tamtéž. 

Ještě před týdnem byly na plánovaných místech závodů jen zbytky sněhu, avšak optimistická předpověď počasí přesto dávala naději na uspořádání závodů. Že se uskuteční o tom ředitel celé akce Luděk Bartoš vůbec nepochyboval. A měl pravdu - v průběhu týdne dostatečně nasněžilo a což znamenalo horečnaté přípravy na poslední chvíli, které navíc zkomplikovala čtvrteční obleva s vichřicí. 

V sobotu dopoledne byl na programu sprint (Mistrovství ČR a WRE) v okolí golfového areálu u Mariánských Lázní. Perfektní prostor, zajímavá síť stop, v otevřených prostorách sněhu dostatek, v lese tak akorát.

V mužích až do poloviny závodu vedl skvěle jedoucí Ondřej Vodrážka, pak však udělal minutovou chybu a tím se ve vyrovnaném závodě propadl na 6. místo. Na stejném postupu se nechali "nachytat" i mladí Vojta Matuš a Ondra Vystavěl, kterří do té doby okupovali medailové pozice. Díky rychlé a přesné jízdě hlavně v druhé polovině trati tak s náskokem 31 sekund zvítězil Petr Horvát, stříbro získal Vojtěch Bartoš, bronz Radek Laciga. Podobně v ženách přišla o vítězství Helena Randáková - v půli závodu po minutové chybě ji předjela Petra Hančová, která tak v cíli mohla slavit titul s půlminutovým náskokem před Helenou Randákovou, třetí dojela o necelou půlminutu pomalejší Lenka Mechlová.

V dorostu získal mistrovský titul Matyáš Štregl a Rozálie Kuchařová.

 Odpoledne se závodníci přesunuli do Silberhütte - lyžařského centra na česko-německé hranici. Zde základní síť širokých turistických a závodních okruhů upravených rolbou doplňovaly v menší míře stopy skůtrové a vyšlapané pořadateli. Původní plán hromadného startu M ČR na krátké trati (a současně rakouského a německého pohárového závodu) být vzhledem ke sněhovým podmínkám a možnostem stavby tratí změněn na intervalový start s jedním motýlkem na trati. I tak se v některých úzkých stopách tvořily zácpy a bylo obtížné předjíždět, to byla bohužel malá daň za krátký časový prostor, který byl díky kratší délce dne k dispozici.

V ženách si tentokráte Helena Randáková nenechala vzít vítězství, druhou Petru Hančovou nechala za sebou 1:11 min, třetí Lenka Mechlová ztratila další minutu. S podobným náskokem zvítězil v mužích Radek Laciga, na medialových pozicích skončili Jaku Škoda a Michal Drobník.

Nědělní klasická trať (v hlavních kategoriích opět WRE) byla ve většině kategorií pěkně dlouhá s některými zajímavými (a rozhodujícími) volbami postupů. V ženách žádné překvapení nenastalo, po 88 minutách si pro vítězství dojela Helena Randáková dvě minuty před Lenkou Mechlovou a šest minut před třetí Petrou Hančovou. V mužích byly rozdíly podstatně menší a k tomu i několik překvapivých výsledků. Jako jediný se těsně pod 100 minut dostal mladý Ondřej Hlaváč, který tak dokázal porazit mj. kompletní dospělou reprezentaci. Do minuty za ním dojeli druhý Roman Horyna a třetí Petr Horvát. Rozhodující se ukázala volba na 7. kontrolu, kdy dlouhý "tečkovaný" sjezd do údolí byl zhruba o dvě minuty rychlejší, což právě první tři závodníci zvolili i když to byla riskantní volba. Klíčem k úspěchu pak také bylo udržet tempo v závěrečné části závodu, kdy už sil valem ubývalo.

 Kompletní výsledky s mezičasy všech tří závodů jsou k dispozici v ORISu. Mapy s tratěmi krátké trati i klasiky jsou v německém Routegadgetu, kam je možno zakreslit svoje postupy.

 « zpět