Lenka Mechlová desátá na Mistrovství světa

24.3.2019 Milan Venhoda

Lenka Mechlová desátá na Mistrovství světa

V závodě na krátké trati s hromadným startem na Mistrovství světa se Lenka Mechlová probojovala do Top 10. Závěrečné štafety: 5. muži, 6. ženy

Závod na krátké trati s hromadným startem na MS byl mapově velmi náročný. Start pořadatelé umístili na vrchol místní sjezdovky. Zde se v relativně ploché náhorní partii jely tři farstované okruhy po kterých následovala společná závěrečná část - nejdříve sjezd v čárkách a pak dojezd na stadion po plných stopách. Závod by náročný hlavně po mapové stránce, převážná část závodu vedla v husté síti skůtrových stop, takže plynulá (a rychlá) jízda v čárkách byla základem úspěchu.

Výborně zajela Lenka Mechlová, která se po celý závod pohybovala na konci první desítky a nakonec skončila na 10. příčce, když na vítězku Mariya Kechkina (RUS) ztratila 3:17 min. V průběhu trati dlouho vedla Tove Alexandersson (SWE), i do závěrečné společné části vyjížděla jako první, nicméně ji Keskina postupně dojela, dostala se do čela a s náskokem 10 sekund zvítězila před v cíli stříbrnou Alexandersson. Třetí skončila se ztrátou skoro 2 minuty další Ruska Alena Trapeznikova, která jela celou závěrečnou část osamoceně na třetím místě s bezpečným minutovým náskokem před další skupinou. Lenka Mechlová do společné části vjížděla společně v balíku na 6.-12. místě, který se víceméně držel spolu a jen se v yávěru roytáhl, Lenka tedz finišovala na 10. místě. Další trio českých závodnic dojelo na 19. - 21. místě se ztrátou šesti minut.

V mužích si pro vítězství dojel Švéd Erik Rost, který do závěrečné společné části vjížděl s nepatrným náskokem před Lamovem, Schnyderem a dalšími pronásledovateli. V jedné chvíli se dostal do čela dokonce Lamov, poté opět Rost, rozdíly v celé čelní skupině 8 závondíků však byly velmi malé. Na předposlední kontrolu část balíku zvolila o pár sekund pomalejší variantu příjezdu ke kontrole se zkracováním mezi stopami, čímž se Lamov, Gorlanov i Kisilev dostali mimo hru o medaile a naopak dosud na osmém místě jedoucí Heimdal byl rázem třetí za Rostem a Schnyderem. V dojezdu od poslední kontroly famózně zrychlil Nor Audun Heimdala, přejel Švýcara Giona Schnydera a dotahoval se na vedoucího Erika Rosta. Nakonec za ním zaostal na stříbrné pozici o 5 vteřin, dalších 6 sekund zpět si Švýcar Gion Schnyder dojel pro bronzovou medaili, další tři místa obsadili Rusové v pořadí Sergey Gorlanov, Vladislav Kiselev a Andrey Lamov, kteří měli ztrátu 14, 15 a 16 sekund. Z naší čtveřice byl nejlepší Jakub Škoda, který měl na 18. místě ztrátu 2:06 min., Radek Laciga a Petr Horvát obsadili 22. a 23. místo se ztrátou tři a půl minuty, Vojtěch Matuš skončil na 31. místě se ztrátou přes 10 minut. 

Kompletní výsledky, GPS tracking mužů a žen

V juniorech si pro zlato dojel Nor Jorgen Baklid (2. Aslak Heimdal, NOR, 3. Artemiy Dorma, NOR), dobře zajel Jan Hašek, který obsadil 10. příčku (ztráta 1:29 min.), Josef Nagy dojel 17. a Ondřej Hlaváč 23. V juniorkách získala titul Aleksandra Rusakova z Ruska (2. Siiri Saalo, FIN, 3. Marina Vyatkina, RUS), česká dvojice Anežka Hlaváčová a Markéta Firešová obsadily 22. a 24. místo. V dorostencích vybojoval titul Rus Mikhail Beliakov (2. Isak Lundholm, SWE, 3. Niklas Ekstrom, FIN), z našich byl nejlepší Lukáš Richtr na 12. místě, hned za ním na 13. místě dojel Vít Štefan. V dorostenkách byla první Ruska Iuliia Khrennikova (2. Delia Giezendanner, 3. Valeria Saranina, RUS), Tereza Macholdová a Anna Karlová dojely na 13. a 14. místě (17. Tereza Chrástová, 31. Kateřina Černá).

Závěrečný závod tříčlenných štafet se v podstatě jel v protisměru závodu na krátké trati ve stejném prostoru.

V mužích se žádné drama nekonalo, trio Rusů Vladislav Kiselev, Sergey Gorlanov a Andrey Lamov vedlo po celý závod (respektive po prvním úseku ještě předávalo společně s FInskem, od druhého úseku však zvyšovalo na čele náskosk) a v cíli mělo náskok před dalšími přes dvě minuty. Za nimi se pořadí stále měnilo, ve hře o medaili byly tři týmy (FIN, NOR, SWE), nakonec se rozhodlo na třetím úseku - stříbro získali Švédi a bronz Noři, na čtvrtém místě zůstali Finové. Naši nezačali nejlépe, na první předávce byl Radek Laciga osmý se ztrátou čtyři a půl minuty, na druhém úseku posunul Petr Horvát českou štafetu na šesté místo (ztráta přes osm minut) těsně za páté Švýcary, na posledním úseku Jakub Škoda brzy Švýcara předjel, ujel mu a osamostatnil se na páté pozici, kterou udržel až do cíle. 

Také v ženách vedly Rusky (Alena Trapeznikova, Tatyana Oborina, Mariya Kechkina) po celou trať, již na prvním úseku se "utrhly" ostatním štafetám a po zbytek závodu jely samostatně na čele. Druhé jely Finky, ale na posledním úseku jela famózně švédská finišmanka Tove Alexandersson, která během svého úseku dokázala rozdíl vymazat a tři kontroly před cílem se dostala před Finku Koskela a vybojovala pro Švédský tým stříbro. Za třetí Finkami dojely na čtvrtém místě s relativně velkým odstupem Norky. Naše trio podle očekávání bojovalo o 5. příčku s Estonkami. Na prvním úseku dobře zajela Petra Hančová, která předávala čtvrtá se ztrátou čtyř a půl minuty, na druhém úseku ztratila Johanka Šimková jednu pozici, na 5. místě měla ztrátu 10 minut a její náskok před Estonkou byl jen velmi malý. Na posledním úseku jela Lenka Mechlová spolu s Estonkou, na některých postupech se sice rozdělily, ale na kontrole byly zase společně. V závěru si sice Lenka vybudovala malý náskok ale ve finiši od sběrky na Estonku velmi těsně nestačila, zaostala za ní sekundu a přiveyla tedz štafetu na šestém místě se ztrátou 11:21 na vítězné Rusky. 

GPS tracking: muži, ženy

V juniorech vyhráli Rusové (2. NOR, 3. SUI), naše trio Josef Nagy, Ondřej Hlaváč a Jan Hašek dojelo v redukovaném pořadí šesté. Šesté byly i juniorky Anežka Hlaváčová, Tereza Chrástová a Markéta Firešová, titul s přehledem získaly Rusky (2. SWE, 3. NOR). V dorostencích bylo naše trio Lukáš Richtr, Vít Štefan a Marek Štěrba čtvrté (1. FIN, 2. RUS, 3. SWE), čtvrté byly i naše dorostenky (Anna Karlová, Kateřina Černá a Tereza Macholdová), když vyhrály Rusky (2. FIN, 3. SUI).


« zpět