ME dorostu: Štregl má zlato, Štěrba bronz

23.2.2020 Milan Venhoda

ME dorostu: Štregl má zlato, Štěrba bronz

V úvodním závodu ve sprintu ve Švédsku vybojovali dorostenci na Mistrovství Evropy dvě medaile, další cenná umístění pak získali čeští závodníci i na MSJ a v SP.

Úvodním závodem Světového poháru, Mistrovství světa juniorů a Mistrovství Evropy dorostu ve severošvédském Umea (respektive Vindeln) byl závod ve sprintu. Prostor závodu byl rovinatý až lehce zvlněný, mezi standartními běžeckými tratěmi byla připravena poměrně hustá síť skútrových stop, takže kromě rychlé jízdy rozhodovala i přesná a plynulá práce s mapou. 

Nejdříve se na start postavili dorostenci v rámci Mistrovství Evropy, po nich se do prostoru vydali junioři (Mistrovství světa) a nakonec pak dospělí závodníci Světového poháru. A hned začátek vyšel fantasticky: v kategorii dorostenců si pro zlato dojel po výborném výkonu Matyáš Štregl, který díky skvělému závěru porazil o dvě sekundy druhého Rusa Vadima Nikitina, pro bronz si dojel Marek Štěrba, který na vítěze ztratil 11 sekund (dále 22. Vojtěch Peňáz, 24. Radek Peňáz). V dorostenkách si pro titul dojela Ruska Iuliia Khrennikova, naše závodnice se do TOP 10 nedostaly, ale 12. místo Adély Randákové je velmi pěkné, dále byla 26. Tereza Pecková. Na MSJ v juniorech si pro titul dojel poměrně jasně Fin Niklas Ekström, stříbro získal Rus Artemiy Dorma, o bronz se stejným časem podělili Aslak Heimdal (NOR) a Nikolai Taran (RUS), do desítky se vešel devátý Jan Hašek, který na vítěze ztratil 56 sekund, Josef Nagy byl ještě o 13 sekund pomalejší a skončil na 15. příčce. Zastoupení v TOP 10 jsme měli i v juniorkách díky Anežce Hlaváčové, která skončila na 10. místě, když na vítěznou Švédku Elin Schagerstrom ztratila 48 sekund, na druhém a třetím místě skončily Ruska Olesia Riazanova a Norka Jenny Baklid (další dvě naše závodnice Kateřina Černá a Rozálie Kuchařová obsadily 26. a 36. místo). V závodech SP v ženách vyhrála jasně s náskokem 30 sekund Švédka Magdalena Olsson, druhá byla Norka Westli Andersen a třetí další Švédka Linda Lindkvist, naše závodnice do TOP 10 nedostaly, ale umístění Kateřiny Neumannové (+1:01) a Lenky Mechlové (+1:06) na 11. a 12. místě jsou výborná, Petra Hančová skončila na 17. místě (+1:23), Johanka Šimková byla 24. (+2:22). V mužích to bylo velmi těsné, mezi medailisty byly dvousekundové rozdíly - vyhrál Rus Andrey Lamov, před Nory Jorgenem Baklidem a Larsem Moholdtem. Naši nejlepší dojeli ve třetí desítce, ale s malým odstupem, protože závod byl velmi vyrovnaný - 22. Jakub Škoda (+1:15), 26. Radek Laciga a Petr Horvát (oba +1:35), další naši byli v desítce čtvrté (35. Matúš, 38. Bartoš, 39. Argaláš).

GPS tracking, kompletní výsledky SP, MSJ, MED

O den později za polojasného počasí s teplotami kolem nuly se na stejném místě jela klasická trať. Prostor sprintu byl rozšířen na sever, tam byly už výhradně jen skútrové stopy, na severním okraji mapy byly poměrně prudké svahy, jinak byl charakter rovinatý až zvlněný. Opět nejdříve startovali dorostenci a junioři, teprve poté dospělí. Junioři a dospělí měli výměnu mapy, jeli dva okruhy na které startovali střídavě. Muže čekala trať 23 km vzdušně / 27,6 km optimálně, ženy 20 km vzdušně / 25,1 km optimálně.

Na ME dorostu se mezi kluky do první desítky prosadil Marek Štěrba, který dojel na 9. místě se ztrátou tři a půl minuty za vítězným Švédem Albinem Gezeliusem. Vítěz sprintu Matyáš Štegl po velmi dobrém úvodu nakonec skončil na 12. místě (+4:22), Vojtěch Peňáz byl 16. a Radek Peňáz 21. V dívkách vyhrála získala zlato Švýcarka Alina Niggli, Adéla Randáková dojela na 15. místě (+13:39) a Tereza Pecková byla 17. (+14:45). Na MS juniorů v juniorech získali dvě nejcennější medaile Rusové German Sazykin a Artemiy Dorma, třetí byl Nor Isak Jonsson. Skvěle zajel Jan Hašek, který se vešel na "velkou bednu" díky šestému místu, když na vítěze ztratil 2:13 min. Výborně začal závod i Josef Nagy který v polovině závodu figuroval na třetím místě, ale potom ho dvě chyby odsunuly na konečné 13. místo se ztrátou 6:34 min. (24. Lukáš Richtr). Také v juniorkách obsadily první dvě příčky Rusky, vyhrála Olesia Riazanova, druhá byla Mariia Vorobeva, bronz získala Finka Maria Hoskari. Anežka Hlaváčová se opět vešla do TOP 10, skončila desátá se ztrátou na vítězkou necelé čtyři minuty, další dvě pak skončily až v závěru výsledkové listiny - 27. Kateřina Černá, 34. Rozálie Kuchařová. V závodě Světového poháru vyhrál v mužích Rus Vladislav Kiselev s náskokem 20 sekund před Norem Audunem Heimdalem, s minutovou ztrátou byl třetí další Rus Andrey Lamov. Velmi dobře zajel Jakub Škoda, sedmininutová ztráta na vítěze stačila na 18. příčku (dále 23. Petr Horvát, 34. Radek Laciga, 37. Michal Argaláš, 39. Vojtěch Matúš, 43. Vojtěch Bartoš). V ženách došlo k velkému překvapení, když všechny favoritky zaskočila Estonka Daisy Kudre, která vyhrála s náskokem skoro minuta a půl před Ruskou Tatyanou Oborinou, třetí místo obsadila Švédka Linda Lindkvist. Naše dvojice Lenka Mechlová a Petra Hančová obsadila se ztrátou přes 7 minut 13. a 14. místo, Kateřina Neumannová dojela na 17. příčce (+10:06), 26. Johanka Šimková.

GPS tracking, kompletní výsledky SPMSJMED


« zpět