ME v Turecku začalo sprintem, následovaly sprintové štafety

7.2.2019 Milan Venhoda

ME v Turecku začalo sprintem, následovaly sprintové štafety

Mistrovství Evropy v tureckém Sarikamis začalo sprintem, nejlépe si v něm vedla Petra Hančová, která skončila jedenáctá.

Závod ve sprintu se jel v otevřeném a polootevřeném terénu v husté síti stop. V ženách to byl převážně rusko-švédský souboj, v první desítce bylo 5 Švédek a 4 Rusky, jen na šesté místo se vklínila Finka Koskela. Nejrychlejší byla Alena Trapeznikova, 10 vteřin před Magdalenou Olsson, o dalších 12 vteřin zpět byla třetí Tove Alexandersson. Velmi dobře jela Petra Hančová, která skončila na 11. místě. O zhruba 1,5 minuty pomalejší pak byly 22. Lenka Mechlová a 23. Johanka Šimková.

V mužích s poměrně výrazným náskokem 26 vteřin zvítězil Lars Moholdt (NOR), stříbro získal Erik Rost (SWE), bronz Jorgen Madslien (NOR). Nejlepším Čechem byl s 2,5 minutovou ztrátou na 21. místě Petr Horvát, kousek za ním dojeli 24. Jakub Škoda  a 27. Radek Laciga

Kompletní výsledky

GPS tracking závodu nad mapou: muži, ženy

O den později následovaly sprintové smíšené štafety, kdy každý z dvojice závodníků jel tři úseky. Závod se jel ve stejném prostoru jako sprint, respektive pouze v jeho bližší části. Jednotlivé úseky měřily asi 2 km, poslední úsek mužů i žen pak byl o 0,5 km delší. Oproti sprintu, který se jel za krásného slunečného počasí, proběhly štafety ve sněžení. Každá země mohla postavit až 3 týmy, do končených výsledků ME se pak počítal vždy ten nejlepší.

Podle očekávání to byl na čele souboj Švédska a Ruska.  Pro titul si nakonec dojela ruská dvojice Alena Trapeznikova a Sergey Gorlanov, půl minuty zpět zůstala zpět švédská štafeta Tove Alexandersson a Erik Rost, na 3. a 4. místě dojela do cíle béčka SWE (Magdalena Olsson a Erik Blomgren) a RUS (Mariya Kechkina a Maxim Trifonenkov), bronzové medaile pak vybojovala štafeta Norska (Evine Westli Andersen, Jorgen Madslien), v redukovaném pořadí skončilo na čtvrtém místě Finsko, páté bylo Bulharsko a šesté Švýcarsko. Naše štafety nabraly ztrátu na čelo závodu hned na prvním úseku, poté už se odstup tolik neyvětšoval. Áčko s béčkem jely celý závod skoro stále spolu ve druhé desítce, nakonec rozhodl finiš. Jakub Škoda (který jel v béčku s Lenkou Mechlovou) dojel s Estoncem na 12. místě (v redukovaném pořadí to je 7. místo), dvě sekundy zpět na 14. místě dojel Petr Horvát (áčko spolu s Petrou Hančovou), ztráta našich štafet byla něco nad 4 minuty. Céčko (Johanka Šimková a Radek Laciga) skončilo se sedmiminutovou ztrátou na 17. příčce.

Kompletní výsledky

GPS tracking« zpět