Mistry ČR na klasice jsou Randáková a Škoda

25.2.2018 Šimon Mareček

Mistry ČR na klasice jsou Randáková a Škoda

Posledního letošního víkendu ve znamení LOBů se pořadatelsky zhostil SK Studenec. Medailové klání započalo v sobotu závodem Mistrovství České republiky na klasické trati. Po celou dobu závodů panovalo velmi mrazivé počasí s hustým sněžením.

Fakt, že sobotní sníh byl první sněhovou nadílkou takřka po měsíci, kdy se v prostoru závodu držel pouze starý zmrzlý sníh, vytvořil takové podmínky, že se dalo jezdit prakticky úplně všude a stopy nebyly téměř vidět. To, spolu se sníženou viditelností a krásně postavenými tratěmi, tvořilo mapově i fyzicky velice náročný závod.

V ženách vedla téměř celý závod, jen na dva mezičasy nevyhrála, takový byl výkon Heleny Randákové, vrchlabské závodnice, která si suverénně dojela pro zlato . Jen na chvíli se před ni dostala Lenka Mechlová (SHK), která dojela druhá se ztrátou 3:53. O více než minutyu zpět byla třetí Simona Karochová (DKP).

V mužích se jel na 17ti kilometrové trati velmi vyrovnaný závod. Nejprve vedl Radek Laciga, pak se do čela dostal na většinu závodu Roman Horyna, ale čtyři kontroly před cílem zabral Jakub Škoda a dojel si tak do cíle pro zlato. Vyhrál tedy Škoda (VLI) o 13 vteřin před Horynou(SZP). Třetí místo vybojoval Jan Kolín (JIL) v cílové rovince, když ji zvládl o 4 vteřiny rychleji než Radek Laciga, který byl nakonec o 3 vteřiny čtvrtý.

Musíme však zmínit, že několik favoritů právě bojuje o medaile na AMS v Estonsku (Horvát, Hančová, Argaláš a další).

V juniorkách zvítězila Kateřina Janovská, před Marií Lacigovou a Danielou Stoklasovou. Juniorská reprezentantka Markéta Firešová nestartovala. V juniorech vyhrál o více než deset minut Josef Nagy, před Janem Ciencialou a Vítem Ježkem. Kategorii H17 opanoval Vít Štefan (druhý Tokár, třetí Peňáz), když další favorit na medaili Štregl vynechal kontrolu, Richtr a Milán na závody nedorazili a Mareček závod kvůli zdravotním komplikacím nedokončil. Mezi dorostenkami D17 o půl minuty zvítězila Anna Karlová před Macholdovou a Kuchařovou, které dalším závodnicím ujely o takřka čtyři minuty.

Kompletní výsledky

Pěkná stavba, kontroly na svých místech, dobré shromaždiště. I přes nepřízeň počasí pořadatelé uspořádali velmi dobrý závod. 

V neděli následovaly hned dva závody: Mistrovství České republiky štafet a poslední žebříčkový závod na krátké trati. Po celou dobu závodů panovalo ještě mrazivější počasí než v sobotu se silným větrem, ale bylo nádherně slunečno. Závodilo se ve stejném prostoru jako při klasice, ale to vůbec nevadilo. Pořadatel přes noc najezdil všechny stopy znovu, a tak byly oproti sobotě krásně vidět. Avšak fakt, že se dalo všude “fikat” díky přemrzlému sněhu přetrval i do nedělních závodů.

Mistry České republiky ve štafetách se v kategorii dospělých staly v ženách závodnice Spartaku Vrchlabí, a to Adéla Randáková (věkem dorostenka), Zuzana Nováková a Helena Randáková. V mužích zvítězili borci ze Zdravotníku Praha ve složení Vítek Pospíšil, Roman Horyna a Radek Laciga. V ženách byly na druhém místě ženy Slavie Hradec Králové a třetí Kotlářky Praha. V mužích byla druhá štafeta OK Jilemnice a třetí KOB Dobřichovice.

V dorosteneckých kategoriích putovali zlaté medaile do Studence a Plzně.

Kompletní výsledky štafet

Na závodníky v D14 a H14 se zaměřily kamery České televize, které zde natáčely pořad Lvíčata.

Odpolední krátkou tratí se uzavřel letošní Český pohár v LOBu. Závod se odehrál za krásného počasí v husté síti stop mezi remízkami, bylo hodně kontrol a závod byl rychlý pestrý a zábavný. Poslední cenné body do žebříčku v elitních kategoriích opět nejlépe vybojovali Helena Randáková a Jakub Škoda. Pro Helenu Randákovou to bylo třetí víkendové zlato, Jakub Škoda si dal při štafetách medailový půst, ale v jednotlivcích také oba závody vyhrál. Opět ale musíme připomenou, že několik favoritů právě bojuje o medaile na AMS v Estonsku (Horvát, Hančová, Argaláš a další).

Výsledky krátké trati

Podtrženo, sečteno, máme za sebou osm (sedm bez štafet) závodů Českého poháru v lyžařském orientačním běhu. Naše sezóna končí, a tak se pojďme podívat, kdo se jí probojoval nejlépe: výsledky Českého poháru.

V ženách opanovala Helena Randáková, v těsném boji o druhé místo byla nakonec lepší Lenka Mechlová před Petrou Hančovou, která ale neabsolvovala poslední dva závody. Za čtvrtou Kateřinou Neumanovou je už téměř stobodová mezera před ostatními závodnicemi.

1 Randáková Helena VRL7452   522.51                
2 Mechlová Lenka SHK9051   498.66                
3 Hančová Petra LPU9659   497.54                
4 Neumannová Kateřina PVP9250   470.45                
5 Horvátová Hana SSU9794   373.01                
6 Karochová Simona DKP8853   356.84                

V mužích těsně vyhrál Jakub Škoda před Petrem Horvátem, který ale stejně jako Hančová nejel poslední závody kvůli AMS. Pomyslný bronz bere Radek Laciga.

1 Škoda Jakub VLI8800   501.53                
2 Horvát Petr SSU9442   500.65                
3 Laciga Radek SZP8200   498.51                
4 Drobník Michal SJC8709   488.51                
5 Horyna Roman SZP7600   487.40                
6 Rygl Miroslav TBM7205   434.79                

V H20 byl nejlepší Vojtěch Bartoš, v D20 Markéta Firešová, v H17 Vít Štefan a v D17 Rozálie Kuchařová

Nezbývá, než poděkovat všem pořadatelům za uspořádané závody. Věřte, že dělat LOBy není žádná hračka a o to více si vážíme, že jste do toho letoš šli a mi si tak mohli užít osm závodů v tomto nádherném sportu. Doufejme jenom, že příští rok k nám bude příroda se sněhem minimálně tak štědrá jako letos, abychom mohli v LOBech pokračovat. Teď nás ale čeká sezóna letní, a tak nezbývá než jen říct: “Na viděnou na lyžích se stolečkem na břiše!”


« zpět