Náročná klasická trať na Mistrovství světa našim svědčila - tři v Top10

11.3.2017 Milan Venhoda

Náročná klasická trať na Mistrovství světa našim svědčila - tři v Top10

Náročná kopcovitá trať závodu s hromadným startem na klasické trati našim svědčila a hned tři skončili v nejlepší desítce: 7. Laciga, 8. Hančová, 9. Šimková.

Stejně jako všechny předchozí závody Mistroství světa v Krasnoyarsku, i klasická trať s hromadným startem startovala na biatlonovém stadionu. Ženy měly tři okruhy, muži čtyři, tratě vedly západně do velmi kopcovité části, respektive svahu, ve kterém byla připravena opět velmi hustá síť stop. O fyzické náročnosti svědčí parametry tratí: muži 24,3 km vzdušně (optimálně 31,2 km), 49 kontrol, převýšení 925 m, ženy 17,2 km vzdušně (21,4 km optimálně), 37 kontrol, 665 m převýšení.

Jednotlivé okruhy byly hodně farstované a to společně s náročností profilu startovní pole rychle roztrhalo, takže brzy jeli závodníci většinou již sami, což se u závodů s hromadným startem moc často nestává. Díky všem těmto okolnostem tak byly časové rozestupy i na čele závodu docela velké.

Závod žen ovládly Rusky, jejich největší soupeřka, trojnásobná mistryně světa Alexandersson se po pár stovkách metrů v druhém kole rozhodla ze závodu odstoupit, neboť se necítila fyzicky dobře. Pro titul si s přehledem a velkým náskokem dojela Mariya Kechkina, postupně navzšovala svůj náskok až na konečných 5 minut ! O stříbru Aleny Trapeznikové se rozhodlo až v závěru, kdy lepší volbou na poslední kontrolu získala malý náskok na Polinu Frolovu. Velmi dobře zajelo trio našich žen, které všechny jely velmi vyrovnaně. Nejlépe si vedla Petra Hančová, která na 8. místě měla ztrátu na vítěznou Rusku přesně 15 minut a na velkou bednu jí chyběla minuta, Johanka Šimková dojela devátá minutu za Hančovou. Kristýna Kolínová skončila na 12. místě, bohužel ke konci posledního okruhu zlomila hůlku a to ji vyřadilo z bojů o první desítku. Hana Hančíková nestartovala, rozhodla se šetřit síly a nohu po předchozím zranění na zítřejší štafety.

Závod mužů ovládl Švéd Erik Rost. V závěrečném okruhu se dostal do vedení a s přehledem ho udržel. 1:18 min. za ním finišoval Rus Kirill Veselov, těsně za ním se udál velký souboj o bronz, cílová fotografie rozhodla, že v cíli byl těsně dříve Lars Moholdt (NOR), který tedy získal bronz, čtvrtý skončil Lamov (RUS), 5. Grigoriev, 6. Hammarberg. Opět skvěle jel Radek Laciga, po celou trať se pohyboval v první desítce, nakonec z toho bylo vynikající 7. místo, se ztrátou 8:31 min. za vítězným Švédem. Dvojice Petr Horvát a Michal Argaláš dojela ve druhé desítce - 16. Horvát (+27:10), 17. Argaláš (+29:13). Podobně jako Kristýna i Petr zlomil hůlku a to ho stálo určitě několik místo. Jakub Škoda závod nedokončil.

Kompletní výsledky a GPS tracking posledního okruhu.

 


« zpět