Ondřej Starý má bronz na Mistrovství Evropy dorostu

14.2.2015 Milan Venhoda

Po dnu volna pokračoval šampionát v Norsku závodem na krátké trati s hromadným startem. Tři farstované okruhy byly připraveny v blízkosti stadionu ve velmi husté síti čárkovaných stop, což znamenalo opět orientačně velmi náročný závod.
V kategorii dorostu jel skvěle a získal bronzovou medaili Ondřej Starý. V průběhu závodu se na čele osamostatnila dvojice Finů Härkönen a Ojanaho, kteří postupně zvyšovali malý náskok a také si nakonec mezi sebe rozdělili zlato a stříbro. O další místa se vedl vyrovnaný boj až do konce v poměrně velké skupině, z ní se v závěru oddělil Ondra a s bezpečným náskokem před vláčkem pronásledovatelů  si finišoval pro bronz. Dobře jel i Ondřej Hlaváč, který na 18. místě ztratil na vítěze pouze necelé tři minuty.

Mezi dorostenkami kde dominovaly Rusky a Finky závod nevyšel úplně ideálně dvojici našich závodnic, které skončily těsně za sebou: 20. Gallová, 21. Waňková.

V juniorech získal zlato Aleksandr Pavlenko (RUS), který za sebou nechal o 18 sekund Fina Aleksi Karppinena, další minutu zpět byl bronzový Nor Audun Heimdal. Velmi dobře zajel Vojtěch Matuš, ale byl bohužel disvalifikován, Šňupárkovi se příliš nedařilo a dojel na 27. místě.
V juniorkách s minutovým náskokem vyhrála Švédka Isabel Salen, před dvojicí svých krajanek Ellen Sarenmark a Hanna Eriksson. Další minutu za nimi finišovala desetičlenná skupina bojující o 4. místo, v závěru této skupiny na 13. místě dojela Petra Hančová.

Závod žen byl velmi zajímavý a dramatický. I když v průběhu závodu se díky tomu, že jedna z větví byla výrazně delší, nebylo průběžné pořadí příliš vypovídající. Ve druhém kole se již díky farstování vláčky závodnic rozdělily na jednotlivce a dvojice, takže každý musel jet za své, závodnice se však do kontaktu dostávaly na blízkých nebo společných kontrolách. V závěrečné části pak spolu jela sedmičlenná skupina a o medailích se rozhodovalo až ve velmi těsném finiši mezi čtveřicí Finek a Ruskou Tretyakovou (která však nakonec byla dikvalifikovaná). Zlato získala Milka Reponen pár centimetrů před Marjut Turunen, bronz má o vteřinu pomalejší Mervi Pesu. Simona Karochová jela vyrovnaně a to znamenalo v cíli solidní 18. místo. Hana Hančíková udělala několik mapových kiksů (v prvním i druhém kole) a pak už jen doháněla vzniklou ztrátu na konečné 19. místo. Johanka Šimková byla diskvalifikována.

Mužský závod měl podobně dramatický průběh jako závod žen. Na rozdíl od ostatních kategorií však muže po třech fartovaných okruzích ještě čekal závěrečný společný pytlík v jiné části lesa. Do něj vjížděl s malým náskokem Fin Staffan Tunis, udržel jej až do cíle a dojel si pro zlato. Ze skupiny pronásledovatelů o pár metrů ujel Bulhar Stanimir Belomazhev a získal stříbro s odstupem 13 sekund na vítězného Fina. O 3. místo se bojovalo až ve finiši, bronz nakonec získla Nor Lars Moholdt, sekundu za ním dojeli Švéd Holmberg a nestárnoucí Rus Khrennikov, dalších 6 sekund zpět byl šestý Fin Saarela. Skvěle jel Jiří Bouchal, který obsadil 14. příčku s odstupem dvě a půl minuty na vítěze, dále byly naši ve třetí desítce: 21. Radek Laciga, 26. Jakub Škoda a 29. Petr Horvát.

GPS tracking na mapou: ženymuži