Petra Hančová čtvrtá ve sprintu na Světové Univerziádě

9.3.2019 Milan Venhoda

Úvodní závod ve sprintu na Světové zimní univerizádě se skvělě vydařil Petře Hančové, která skončila na 4. místě jen 5 vteřin od medaile.

Všechny závody se jedou v areálu běžeckých tratí Raduga na západním okraji Krasnoyarsku. Mezi standartními běžeckými tratěmi připravili pořadatelé poměrně hustou a zajímavou síť skůtrových stop, vše v kopcovitém lese, tudíž závody jsou mapově zajímavé a současně náročné i fyzicky.

Program LOB začal sprintem a v něm skvěle zajela Petra Hančová, která skončila na 4. místě. Petra se dlouho pohybovala průběžně na 2. až 3. místě, pomalejší postup na 8. kontrolu (delší varianta po plné místo kratší skůtrovky) ji stál asi 15 sekund a tím i medaili, od bronzu ji dělilo jen 5 sekund. Pro zlato si suverénně dojela Finka Liisa Maija Nenonen, 21 sekund zpět zůstala největší favoritka domácí Marina Viatkina, bronzová Mirka Maarita Suutari (FIN) měla na vítězku ztrátu 37 sekund, za čtvrtou Petrou Hančovou (+42) byla pátá Aleksandra Rusakova a šestá Švédka Hanna Isabel Salin. Další dvojice českých závodnice skončila ve třetí desítce - 23. Kubínová, 27. Firešová. V mužích byl závod daleko vyrovnanější, pro vítězství si dojel Rus Vladislav Kiselev s náskokem 4 sekund před Norem Audunem Heimdalem, třetí Rus Sergej Gorlanov zaostal za vítězem 11 sekund, dále 4. Oeyvind Wiggen, NOR, 5. Bjoernar Kvaale, NOR, 6. Misa Jyrki Juhan Tumala, FIN. Z našich si nejlépe vedl Petr Horvát, který na 20. příčce měl ztrátu na vítěze 2:27 min. Vojtěch Bartoš obsadil 24. místo (+2:53), 31. Matuš, 34. Vystavěl.

Kompletní výsledky: muži, ženy, GPS tracking: muži, ženy.

Videozáznam sprintu žen a sprintu mužů

O den později se jel stíhací závod. Na trati byl (po úvodní společné části) v nové části prostoru připraven motýlek s větvením pro rozdělení závodníků, závěrečná společná část trati pak vedla prostorem sprintu. Mezi muži skvěle zajel Rus Sergej Gorlanov, který startoval jako třetí, brzy se dostal do vedení a svůj náskok neustále zvyšoval až na konečných 1:10 min. Druhý byl v cíli vítěz sprintu Vladislav Kiselev (RUS), který v závěru ujel o 11 sekund Finovi Misa Jyrki Juhan Tuomalovi. Na 4. - 6. místě dojela trojice Norů Joergen Baklid, Oeyvind Wiggen a Audun Heimdal. Výborně zajel Petr Horvát, který si polepšil o 9 míst, v cíli byl na 11. příčce (26. Bartoš, 29. Vystavěl, 30. Matuš). V ženách se startovní pole v motýlcích tak moc neroztrhalo. Ruska Marina Viatkina, která startovalo jako druhá, rychle dojela Nenonen díky její malé chybce a hned poté se všem pronásledovatelkám postupně vzdalovala, závod objela prakticky sama a s přehledem vyhrála s náskokem více než 100 sekund. O další místa se však tvrdě bojovalo po celé trati. Ve finiši mezi dvěma Finkami o druhé a třetí místo byla těsně lepší Mirka Maarita Suutari, třetí skončila vítězka sprintu Liisa Maija Nenonen. Na čtvrtém místě dojela Tuuli Helinae Suutari (FIN), pátá byla Aleksandra Rusakova (RUS) a šestá Mariia Petrushko (RUS). Petra Hančová jela opět dobře, pohybovala se ve skupince, která jela za medailistkami, nakonec v cíli byla osmá se ztrátou tří minut na vítěznou Rusku. Další naše dvojice dojela skoro tak, jak startovala - 23. Kubínová, 26. Firešová.

Videozáznam stíhacího závodu žen a závodu mužů

Ve čtvrtek se jely smíšené sprintové štafety v nejbližsím okolí stadionu. Rychlý závod pro sebe naprosto jasně rozhodla ruská dvojice Marina Viatkin a Sergej Gorlanov, která je v čele a zvláště Gorlanov ostatním dost ujížděl. Za nimi se situace dost měnila, nakonec na posledním úseku zůstala v boji o medaile čtveřice NOR 1, NOR2, FIN a ITA, pro stříbro a bronz si ve finiši nakonec dojely dvě štafety Norska (stříbro Anderssen a Baklid, bronz Hennum a Heimdal, čtvrté bylo Finsko, pátá Itálie a šestá další štafeta Finska. Naše dvojice Petra Hančová a Petr Horvát začala velmi dobře, v prvních dvou úsecích se pohybovala v čelní skupině, ale na dalších čtyřech úsecích začala ztrácet a nakonec z toho byla 10. příčka. České béčko (Kubínová, Bartoš) dojelo na 16. místě.

Kompletní výsledky, GPS tracking: ženské úseky (1,3,5), mužské úseky (2,4,6)