Pohárový víkend na Cínovci

27.1.2019 Milan Venhoda

Pohárový víkend na Cínovci

Další povedený pohárový víkend proběhl na Cínovci v Krušných horách, současně se jednalo o akademické M ČR.

Sobotní sprint se jel v areálu golfového hřiště a jeho nejbližsím okolí, většina závodu byla situována na otevřeném prostoru rozčleněném malými remízky a roztroušenou zástavbou, jen malý kousek závodu se jel v lese. Po celý den intenzivně sněžilo a foukalo, takže připravená síť stop se ztrácela. Sněhu sice bylo hodně, ale vrstva nového sněhu na předchozím podkladu nebyla natolik velká aby se nedalo jezdit rovně, což se často využívalo. Nepohlídání si správného směru či zmatení mezi remízky byly častým zdrojem chyb.

V mužích s přehledem zvítězil Petr Horvát, druhý v cíli Vojtěch Matuš ztratil na vítěze 1:50, o dalších 13 vteřin pomaleji jel třetí Radek Laciga. Mezi ženami byla nejrychlejší Petra Hančová 42 vteřin před druhou Kateřinou Neumannovou, další třičtvrtěminutu zpět byla třetí Helena Randáková.

Z důvodů akademického M ČR byly tratě mužů (elita i áčka) a juniorů po oba dny shodné, stejně tak u žen a juniorek.

Nedělní klasika (délkou i charakterém spíše krátká trať) byla ještě týden  před závody velmi ohrožena. Plánovaný prostor v biatlonové aréně Altenberg (hned za hranicemi v Německu navazující na český Cínovec) byl zasažen kalamitou podobně jako řada dalších míst nejen v Krušných horách, kdy množství těžkého sněhu polámalo stromy, které popadaly na tratě a dále hrozilo riziko dalšího pádu stromů. Z důvodů bezpečnosti byl tedy dlouho zákaz vstupu do lesa. Naštěstí se na začátku týdne podařilo otevření prostoru domluvit, začaly práce na prořezávání padlých stromů, nicméně ne všechny cesty se podařilo uvolnit a tak nakonec závodní prostor byl menší než byl původní záměr. Přesto se jednalo o moc pěkné závody i když chvílemi bylo v lese díky malému prostoru a množství závodníků (a i turistů) velmi těsno.

Mezi muži se na stupně vítězů postavila stejná trojice, opět zvítězil (a opět s bezpečným náskokem) Petr Horvát, druhý byl tentokráte se ztrátou 2:23 Laciga, třetí Matuš byl o další minutu zpět. V ženách nechala všechny soupeřky za sebou Helena Randáková, druhé místo zopakovala Kateřina Neumannová, třetí tentokráte dojela Lenka Mechlová.

Dorostenci a junioři bojovali o nominaci na MED a JMS. Nejrychlejší dorostenkou byla  v obou závodech Tereza Macholdová, v juniorkách v sobotu zvítězila Hlaváčová před Firešovou, v neděli si pořadí prohodily. Mezi dorostenci byl ve sprintu první Richtr pět vteřin před Štefanem, v neděli byly rozdíly větší: první Štěrba "nadělil" druhému Richtrovi dvě minuty. slixy V juniorech byl po oba dny nejrychlejší Josef Nagy, ve sprintu druhý Hašek jel v neděli elitu a svým časem se tam zařadil na čtvrté místo, jinak by s přehledem juniory vyhrál (trať byla stejná).


« zpět