Škoda v TOP15 na SP ve Finsku

29.11.2017 Milan Venhoda

Škoda v TOP15  na SP ve Finsku

Světový pohár začal ve finském Ylläs závodem ve sprintu, kde naši nejlepší Škoda a Šimková skončili shodně na 21. místě. V dalším závodu na krátké trati jel Jakub Škoda výborně a s malou ztrátou skončil na 14. místě.

Úvodní kolo Světového poháru probíhá za velmi dobrých podmínek - sněhu je dostatek, teplota pár stupňu pod bodem mrazu.

Úvodní sprint měl sice poměrně málo kontrol, ale prakticky celý se jel v čárkovaných stopách, takže to vyžadovalo přesné čtení mapy a hlavně plynulou jízdu. Nejdříve odstartovaly ženy, ty měly trať dlouhou 3,3 km (převýšení 85 m). Těsný závod nakonec ovládla Finka Salla Koskela, která zvládla závod za 12:12. Tři sekundy ztratila Ruska Mariya Kechkina, dalších 5 sekund byla zpět “švédská obojživelnice” Tove Alexandersson. Johanka Šimková, jediná česká zástupkyně ve startovním poli žen, dojela na 21. místě, když ji v cíli dělilo manko 1:56 na vítězku.

V mužském závodě, dlouhém 4,3 km (převýšení 120 m), vyhrál Rus Andrey Lamov v čase 13:37. Jen pět sekund ztratil jeho týmový kolega Vladislav Kiselev a bronz získal Bulhar Stanimir Belomazhev, když od vítěze ho dělilo 7 sekund. Na startu byli i 3 Češi. Nejlepší byl 21. Jakub Škoda (+1:15). O 38 sekund byl horší šumperský Petr Horvát, v cíli byl na 27. místě. Třicáté místo bral nejzkušenější člen výpravy Radek Laciga, když ztratil 2:08 na vítězného Lamova.

Mapa s tratí

O den později byl na programu middle. Opět mapově náročný závod, tentokráte ale kopcovatější než sprint.

V ženách tentokrát nedala nikomu šanci výborná obojživelnice Tove Alexandersson ze Švédska a zaslouženě vyhrála. Druhá Ruska Mariya Kechkina ztratila 0:34,  další závodnice ve startovním poli už měly ztrátu podstatně větší – třetí Anastasia Kravchenko zaostala za vítězkou 2:37. Johanka Šimková měla bohužel výraznou ztrátu a skončila na 23. místě. 

Mezi muži zopakoval včerejší vítězství Andrey Lamov (Rusko), který vyhrál o 0:25 před Larsem Moholdtem (Norsko), třetí místo bral ruský mladík Sergey Gorlanov. Velmi dobře zajel Jakub Škoda, v cíli na 14. místě (+3:29). Svůj závod okomentoval: “Jel jsem bez větších chyb, pouze bych našel jednu 10 sekundovou chybu a jedno malé zaváhání. Konec byl dost fyzicky náročný a měl jsem dost” . Svá umístění ze včerejška vylepšili i další dva čeští závodníci: na 23. příčce dojel Petr Horvát (+6:24), o tři místa hůře byl Radek Laciga (+6:54).

Mapa s tratí

 Po dnu volna byla závěrečným závodem série klasika s hromadným startem. Opět prakticky celá v čárkách (což se dalo očekávat), podobně jako middle kopcovitá a tedy náročná jak mapově, tak i fyzicky. 

V ženách vyhrála opět Švédka Tove Alexandersson, necelou minutu za ní dojela druhá Ruska Mariya Kechkina. Tyto dvě závodnice si vytvořily v průběhu závodu značný náskok a do posledního kratšího okruhu vyjížděly téměř společně, nicméně Alexandersson nechybovala a spřehledem zvítězila. Třetí skončila Ruska Alena Trapeznikova, která však ztratila už skoro 6 minut. Johanka Šimková dojela s velkou ztrátou ve třetí desítce. V mužích potřetí vyhrál Rus Andrey Lamov, který za sebou nechal o 38 sekund Švýcara Giona Schnydera, určitě překvapení závodu, dalších 8 sekund zpět byl na třetím místě Švéd Martin Hammarberg. Závod mužů byl podstatně vyrovnanější než závod žen, velká přední skupina se začala výrazněji trhat až v poslední třetině závodu. Česká trojice skončila ve třetí desítce s více než desetiminutovou ztrátou - 23. Jakub Škoda, 28. Petr Horvát, 30. Radek Laciga.

GPS tracking závodu mužů

« zpět