Stíhačka a hromadný start na akademickém MS

25.2.2018 Milan Venhoda

Stíhačka a hromadný start na akademickém MS

Akademické mistrovství světa mělo v druhé půlce na programu dvě kontaktní krátké tratě: nejdříve stíhačka (podle výsledků sprintu) a pak závod s hromadným startem

Stíhací závod se jel ve zvlněném lesní prostoru západně od stadionu, startovalo se podle výsledků sprintu, avšak trať byla farstovaná s okruhy, tudíž i později startující museli pořádně mapovat, nešlo se pozue prostě "zavěsit" za dříve startující.

V ženách se na prvních třech místech oproti sprintu nic nezměnilo, v cíli bylo pořadí stejné jako na startu - pro vítězství si dojela Norka Anna Ulvensoeen, se ztrátou 42 sekund byla v cíli druhá Daisy Kudre (EST), dalších 27 sekund zpět zůstala třetí Maria Petrushko (RUS). Petra Hančová startovala jako osmá, v první třetině udělala bohužel velkou mapovou chybu a to znamenalo posun na konečnou 11. příčku. Propadla se i Johanka Šimková, c víli byla 21., dále 25. Kubínová, 30. Horvátová.

V mužích se vítěz sprintu Gorlanov propadl až na konec druhé desítky, druhý Kiselev nestartoval a tak si to o vítězství rozdala trojice, která ve sprintu skončila na 3. - 5. místě. Nejlepší z nich byl nakonec Nor Joergen Haugen Madslien, půl minutu zpět zůstal stříbrný Fin Jyri Uusitalo, bronz vybojovala další Fin Samuli Schroderus. Petr Horvát jel zpočátku výborně, pohyboval se na trati kolem páté příčky, mapové chybičky v závěru ho odsunuli na konečné 8. místo se ztrátou na vítěze dvě a půl minuty. Dále skončili 16. Argaláš, 17. Matúš a 21. Vystavěl.

Videosestřih stíhacího závodu

Pořadatelská fotogalerie stíhačky

Posledním závodem AMS byl middle s hromadným startem. Jelo se opět ve velmi mrazivém počasí (kolem -17 C), prostor závodu byl oproti shíhačce dále rozšířen, nicméně charakter byl podobný: mezi několika širokými stopami středně hustá síť skútrovek.

V mužích opět vládli favorizovaní Rusové, pro další zlato si suverénně dojel Sergei Gorlanov, který skoro o minutu a půl porazil druhého Vladislava Kiseleva, za ním 12 sekund skončil třetí Sixten Olof Vilhelm Walheim. Naši se tentokráte do první desítky nevešli, nejlepší z nich Petr Horvát v úvodu trati zvolil několik pomaleších variant postupů a nakonec obsadil 12. příčku se ztrátou na vítěze přes 3 minuty. Dále 17. Matúš, 18. Argaláš, 24. Vystavěl.

V ženách si pro čtvrté vítězství na tomto šampionátu dojela Norka Norka Anna Ulvensoeen, jela celý závod v čele a v cíli měla před druhou Daisy Kudre (EST) náskok 51 sekund, další minutu a půl zpět dojela Maria Petrushko (RUS). Petra Hančová jela celý závod perfektně, ještě 2 kontroly před cílem jela na čele balíku bojující o 5. místo. Bohužel při postupu na předsběrku přejížděla ze stopy do stopy a propadla se do vody. V mínus 17 to mělo za následek mokré boty, rukavice ale hlavně lyže, které během několika sekund zmrzly, takže se jí na skluznicích vytvořila vrstva zmrzlého sněhu a s tím se bohužel jet nedá. Závod dokončila ale propadla se bohužel až na 14. místo. Ostatním češkám se vůbec nedařilo a skončily až níže ve výsledkové listině: 19. Šimková, 27. Kubínová, 31. Horvátová.

GPS tracking: muži, ženy

Pořadatelská fotogalerie middlu


« zpět