Ve Švédsku na middlu čeští závodníci těsně za Top10

25.2.2020 Milan Venhoda

Ve Švédsku na middlu čeští závodníci těsně za Top10

V severošvédském Vindeln pokračoval SP, MSJ a MED závodem na krátké trati s hromadným startem. Čeští závodníci se do Top10 neprobojovali, ale neměli k tomu daleko.

Po dnu volna byl ve Švédsku na programu závod na krátké trati s hromadným startem. Závodilo se v mrazivém slunečném počasí v novém prostoru (Abborrtjärn) severně od Vindeln, kam všechny závodníky postupně dopravily přadatelské autobusy. Prostor závodu byl z velké části zcela rovinatý les, pouze na jižním okraji mapy byly krátké prudké svahy. Kromě jedné široké turistické trasy byly všechny stopy úzké skútrové, jednalo se o mapově velmi zajímavý závod. Díky rovinatému terénu se jelo velmi rychle, avšak skupiny závodníků se tak snadno neroztrhaly a jezdilo se "ve vláčcích". 

Ve závodě Světového poháru si v mužích dojel pro těsné vítězství skvělým závěrem nestárnoucí Rus Eduard Khrennikov (47 let), 6 sekund za ním finišoval Fin Tuomas Kotro, který o sekundu porazil třetího Markuse Lundholma (SWE). Z našich závodníků si nejlépe vedl Jakub Škoda, který dojel se ztrátou necelých tří minut na 22. místě, kousek za ním na 26. místě skončil Petr Horvat (+3:47) a na 29. místě Vojtěch Matúš (+4:16), dále 31. Radek Laciga, 37. Michal Argaláš, 43. Vojtěch Bartoš. V ženách se Petra Hančová po celou trať držela ve vedoucí skupině, která bojovala o TOP 10, nakonec dojela do cíle na 13. místě, když na vítěznou Rusku Alenu Trapeznikovou ztratila dvě a půl minuty; druhá skončila se ztrátou 5 sekund Švédka Isabel Salen a třetí byla další Ruska Tatyana Oborina (+21 sekund). Další naše závodnice ztrácely už od počátku, nakonec dojely ve třetí desítce - 24. Lenka Mechlová (+5:29), 25. Kateřina Neumannová (+5:33), 28. Johanka Šimková (+11:05).

Na ME dorostu mezi kluky získal titul Švéd Isak Lundholm, dvojice Matyáš Štregl a Marek Štěrba dojela s odstupem více než tří minut těsně za první desítkou na 12. a 13. místě (dále 21. Radek Peňáz, 24. Vojtěch Peňáz). V dívkách dominovaly Rusky, které obsadily první čtyři místa, zlato získala Iuliia Khrennikova, Adéla Randáková dojela se ztrátou necelých sedmi minut na 15. příčce, Tereza Pecková byla 17. (+8:03).

Na MSJ v juniorech dominovali Rusové, kteří měli pět závodníků mezi prvních šesti. Vyhrál Nikolai Taran o čtyři sekundy před Maksimem Zhilinem, třetí jen sekundu za stříbrem dojel Švýcar Corsin Boos. Jan Hašek jel dobře, bojoval mezi nejlepšími a v průběhu závodu se pohyboval ve skupině na 3.-10. místě s malým odstupem za "utrženou" dvojicí Dorma a Sayzkin. Tato dvojice však v úplném závěru udělala chybu a byla předstižena trojicí pronásledovatelů. V poslední části závodu se postupně vláček, ve kterém jel Hašek, roztrhal na malé skupinky a on osamocen nakonec finišoval na 11. místě se ztrátou dvou minut na vítěze (dále 22. Lukáš Richtr +4:21, 27. Josef Nagy +7:18). V juniorkách se tvrdě finišovalo, první s nepatrným náskokem dojela Ruska Zoya Chernykh, sekundu za ní Norka Ane Sofie Krogh a těsně za ní třetí Litevka Judita Traubaite. Anežka Hlaváčová obsadila s dvouminutovou ztrátou 15. místo (dále 25. Kateřina Černá +5:11, 30. Rozálie Kuchařová +9:37).

Kompletní výsledky SP, MSJ, MED. GPS tracking


« zpět