3. kolo SP a MS veteránů v norském Beitostolenu

18.2.2023 Radovan Kunc

Série závodů Světového poháru v lyžařském orientačním běhu vyvrcholila mezi 9. a 12. únorem v norském Beitostølenu. Závody se jely zároveň jako Mistrovství světa do 23 let a k celé akci bylo přidruženo také Mistrovství světa veteránů.

Prvním závodem byl middle, který se jel převážně v rovinatém terénu zamrzlé a sněhem pokryté bažiny s širokými turistickými trasami upravenými rolbou a středně hustou sítí skútrových stop, přičemž vysoká vrstva prašanu vylučovala jakékoliv zkracování mimo stopy. Dojezd middlu, stejně jako i všech ostatních závodů, byl na lyžařském stadionu v Beitostølenu, známém z mnoho závodů Světového poháru v běhu na lyžích. Určitou výhodu znalosti prostoru mohli mít někteří norští závodníci, kteří tady před třemi lety absolvovali sérii domácích závodů. V závodě mužů potvrdil svoji výjimečnou výkonnost norský fenomén Jorgen Baklid, který zvítězil o více než minutu před Finy Aapo Viippolou a Niklasem Ekstromem (-1:55). Z našich zajeli výborně Josef Nagy a Petr Horvát, kteří se seřadili na 12. a 13. místě se ztrátou 3:27, resp. 3:44. Pro Nagana to znamenalo zároveň 5. místo na MS U23. Z Čechů dále dojeli Marek Štěrba 36. (16. U23), Radek Laciga 38., Vojtěch Bartoš 39. a Jan Hašek 41. (18. U23). V ženách vyhrála Estonka Daisy Kudre Schnyder před Švédkami Lindou Lindkvist a Lisou Larsen, které ztratily necelou půlminutu, resp. 53 sekund. Z našich dobře zajely 20. Johanka Šimková a 22. Anežka Hlaváčová, pro kterou to zároveň znamenalo 10. místo v MS U23. Kompletní výsledky, mezičasy, GPS tracking i fotografie jsou na stránce IOF Live

Dalším závodem byl sprint, pro který byla využitá část prostoru lyžařských tratí, ale nechyběly zde ani čárky, i když ty nebyly nijak zvlášť složité. Závodníci si užili i trochu sjezdů i výjezdů do kopce, většinou však po širokých rolbovkách. V mužích opět zvítězil Jorgen Baklid před Švédem Jonatanem Stahlem a Finy Aapo Viippolou a Niklasem Ekstromem, kteří měli shodně ztrátu 32 sekund. Pátý Fin Toivonen měl na tuto stříbrnou trojici ztrátu pouhou sekundu, což vypovídá o veliké vyrovnanosti závodníků, ovšem kromě suverénního Baklida. Z našich velmi pěkně zajeli Petr na 14. místě (-1:03) a Marek Štěrba na 15. místě, což ho vyneslo na skvělé 6. místo v MS U23. Hašan pak dojel 33. (12. U23), Nagano 37. (14. U23), Vojta 38. a Kládin 45. V ženách byla nejlepší Švédka Linda Lindkvist o 12 sekund před Daisy Kudre Schnyder a 17 sekund před Lisou Larsen. Naše Anežka Hlaváčová skončila na 13. místě (-1:49), což v MS U23 znamenalo krásné 5. místo. Johanka pak dojela 25. Kompletní výsledky, mezičasy, GPS tracking i fotografie jsou na stránce IOF Live

Posledním a zároveň nejnapínavějším závodem byla stíhačka, do níž se startovalo s hendikepy danými ztrátou na vítěze ze včerejšího sprintu. Závod, který už nebyl zahrnutý do MS U23, nabídnul nejvíce kopců a spoustu čárek, které vyžadovaly nejen velkou sílu při soupažích do kopce ale i dobrou sjezdařskou zručnost, když se sjíždělo dolů skútrovkami motajícími se mezi stromy a s řadou odboček. Tento závod byl také ze všech mapově nejnáročnější. Závod mužů byl dlouho velmi vyrovnaný a teprve až v poslední části se do čela dostala trojice Jorgen Baklid, Aapo Viippola a Eeveret Toivonen, která v tomto pořadí projela cílem, přičemž Finové ztratili 2 resp. 8 sekund. Čtvrtý v cíli Niklas Ekstrom měl už ztrátu 1:13. Z našich dojel Petr na 20. (-4:01) a Nagano na 23. místě (-4:11). Z našich dále skončil Marek 27., Hašan 33. a Kládin s Vojtou se seřadili na 39. a 40. místě. V ženách patřily stupně vítězů jenom Švédkám. Vyhrála Tove Alexandersson o 18 sekund před Lindou Lindkvist a Fridou Sandberg (-1:14). Anežka dojela na pěkném 16. místě (-6:51) a Johanka skončila 23. Kompletní výsledky, mezičasy, GPS tracking i fotografie jsou na stránce IOF Live

Tím skončil letošní Světový pohár v lyžařském OB. V devíti závodech posbírala nejvíce bodů v ženách Estonka Daisy Kudre Schnyder, druhá skončila Linda Lindkvist a třetí Frida Sandberg (obě Švédsko). Velmi pěkné je 11. místo Anežky Hlaváčové, Johanka Šimková obsadila 26. příčku, dále 33. Tereza Chrástová. V mužích jasně vyhrál Nor Jorgen Baklid, za ním skončili finští závodníci Aapo Viippola a Niklas Ekstrom. Petr Horvát obsadil 15. příčku, 25. Josef Nagy, 32. Jakub Škoda, 37. Jan Hašek, 38. Radek Laciga, 45. Marek Štěrba, 50. Vojtěch Bartoš, 56. Kryštof Průša. Byl vyhodnocen i žebříček U23, vyhráli Finové Maria Hoskari a Niklas Ekstrom. Z našich si nejlépe vedla Aněžka Hlaváčová, která skončila čtvrtá, dále byla 15. Tereza Chrástová. V mužích U23 skončil Josef Nagy sedmý, 10. Jan Hašek, 19. Marek Štěrba, 28. Kryštof Průša.

Do Beitostølenu se vypravila i trojice českých veteránů ve složení Radovan a Jiřina Kuncovi (M65 a W65) a František Wald (M70), aby čelila převaze skandinávských vysloužilců, z nichž mnozí ale na lyžích takto vůbec nevypadali. Kromě seveřanů přicestovaly poměřit si síly a zazávodit si s ostatními jako před desítkami let i početné výpravy z pobaltských republik, Švýcarska, Německa a Bulharska. Závody probíhaly na stejných mapách jako světový pohár a veteráni vyráželi do stop hned po světové elitě. Úvodním závodem byl long, v němž Radeček skončil hned pod stupni vítězů, Jiřka dojela 10. a Franta 11. Následoval sprint a ten se českým Masters vydařil nejlépe. Radeček vybojoval stříbro, Jiřka bronz a Franta dojel 12. V závěrečném middlu potom Radeček rozmnožil svoji úrodu brambor, Jiřka skončila 9. a Franta vybojoval opět 11. flek. Naši veteráni byli z úrovně a kvality závodů velmi nadšení a rozhodně přejí všem našim starším závodníkům, aby si v podobných terénech také někdy zazávodili.