Akademické MS - sprint a stíhačka

23.2.2022 Milan Venhoda

Akademické MS - sprint a stíhačka

Akademické Mistrovství světa se koná tento týden v Krušných horách. Úvodní sprint i následný stíhací závod se jel v areálu Eduard nedaleko Jáchymova.

Program AMS začal v úterý odpoledne sprintem. Připravena byla velmi hustá síť stop, převážně připravená skůtrem, tedy mapově velmi náročný závod světových parametrů. V mužích si nejlépe vedl favorizovaný Nor Jorgen Baklid (letošní mistr Evropy), který vedl na všech mezičasech a v cíli měl náskok před druhým Rasmusem Gustafem Wickbomem (SWE) 14 sekund. Pro bronz si dojel Švýcar Nicola Müller, který ztratil na druhé místo 4 sekundy. Z šestice našich mužů se nejvíce dařilo Vojtěchu Bartošovi, který obsadil devátou příčku se ztrátou 1:20 min na vítěze, ve druhé desítce pak dojeli 14. Josef Nagy a 19. Jan Hašek, dále 24. Ondřej Hlaváč, 26. Kryštof Průša, 30. Ondřej Vystavěl. V ženách závod ovládly Rusky, vyhrála Olesia Riazanova, která o 6 sekund porazila dlouho vedoucí Marinu Viatkinu, bronz vybojovala Norka Jenny Baklid se ztrátou 29 sekund na vítězku. Z našeho tria závodnic si nejlépe vedla Anežka Hlaváčová, která na 18. místě měla ztrátu necelé dvě minuty, Markéta Firešová dojela na 22. místě (+2:42 min.), Tereza Chrástová byla 29.


Ve středu byl stíhací závod opět v lyžařském areálu Eduard, závodní prostor byl oproti sprintu rozšířen na jih i na sever a opět tedy většina husté sítě stop byla připravena skůtrem. V mužích se na prvních třech místech pořadí nezměnilo, druhý titul vybojoval Nor Jorgen Baklid s náskokem 35 sekund před Švédem Rasmusem Gustafem Wickbomem, třetí byl opět Švýcar Nicola Müller, který finišoval dvě sekundy za stříbrným Švédem. Vojtěch Bartoš dojel na 10. příčce se ztrátou tří minut na vítěze, další naše trio skončilo ve druhé desítce - 14. Josef Nagy, 17. Ondřej Hlaváč a 19. Kryštof Průša. Ondřej Vystavěl se posunul na 27. příčku, Jan Hašek byl bohužel disk. V ženách si pro titul dojela Marina Viatkina (RUS), která předjela a ještě ujela o půl minuty vítězce sprintu Olesii Riazanové (RUS), třetí dojela s další minutou odstupu Norka Jenny Baklid. Anežka Hlaváčová dojela na 18. místě se ztrátou šest a půl minuty, Markéta Firešová byla 23., Tereza Chrástová zůstala na 29. místě

Na webu AMS najdete kompletní výsledky, mezičasy, GPS tracking (všichni závodníci jeli s GPS), závodní mapy a velké množství fotografií.

 

 

 


« zpět