Anežka Hlaváčová vybojovala bronz na MS juniorů

25.2.2021 Milan Venhoda

Stíhačkou v kategorii dospělých a klasikou s hromadným startem pro juniory a dorost pokračoval šampionát v Estonsku. Anežka Hlaváčová vybojovala bronzovou medaili mezi juniorkami.

 

Za mlhavého vlhkého počasí lehce nad nulou se na na start postavili nejdříve muži. Trať 13,2 km dlouhého závodu měla na začátku motýlek, poté následovalo několik delších společných postupů na které navázalo opět větvení trati na dva farstované okruhy. Závěrečná smyčka čtyř kontrol pak už byla společná. Hned v úvodní části motýlku, který se jel částečně v otevřeném prostoru, dojel Lamov (který startoval jako čtvrtý) první trojici Kisilev, Heimdal, Baklid a dále pokračovali víceméně společně. Po prvním motýlku se k této vedoucí čtveřici připojil pátý startující Gorlanov. Během společných postupů zaostal Baklid i Lamov, zbývající trojice jela společně na čele i když v některých volbách se neváhali rozdělit. V závěrečných farstovaných okruzích sice Heimdal získal malý náskok, o který však záhy pomalejší volbou na K18 přišel a do čela se dostal Lamov. Na K22 Lamov na rozdíl od trojice za ním zvolil postup přes kopec a byl dostižen.  Rozhodující se tak stal postup na předsběrku - Heimdal s Kisilevem zvolili o kousek rychlejší levou variantu a po Kisilevově zaváhání si Heimdal bezpečně dojel pro zlatou medaili. Trojice ruských závodníků tak o 10 vteřin později finišovala o zbývající dvě medaile - stříbro nakonec bral Lamov, bronz Kisilev, na Gorlanova zbylo nepopulární čtvrté místo. Výborný závod jel Jakub Škoda - postupně se propracoval do druhé desítky ve které se držel celý zbytek závodu a cílem projel na 17. místě (s dvouminutovým odstupem od Top10). O další dvě minuty později projela cílem dvojice Horvát a Laciga na 28. a 29. místě. Nagy a Bartoš na 41. a 42. místě už měli odstup větší.

 Trať žen (11,3 km vzdušnou čarou) měla stejnou koncepci jako mužská trať. Úvodní motýlek projela včerejší vítězka (a tedy první startující) Daisy Kudre sama, za ní se už tvořily dvojice či trojice, přesto si dokázala uržet na čele náskok. Z 6. a 9. místa na startu se bezchybným průjezdem motýlku dostaly do první skupinky pronásledovatelek Švédky Larsen a Wickbom, s nimi jela Ruska Vyatkina i Finka Turunen. Kudre si však na dlouhých společných postupech náskok držela, osudnou se jí stala chyba při postupu na K12, kde byla dostižena. V následujících farstovaných okruzích se však závod rozhodnul, čelní skupina se roztrhala a do krátké závěrečné společné části už vyjížděly jednotlivé závodnice s rozestupy, které udržely až do cíle: 1. Larsen, 2. Kudre, 3. Wickbom. Petra Hančová se po celou dobu držela kolem 15. místa, na kterém nakonec i finišovala. Výborně jela i Johanka Šimková, která se postupně z 30. místa dokázala posunout na konečnou 18. příčku.

Videozáznam závodu, mapy i GPS tracking je na stránce IOF Live

I juniorské a dorostenecké kategorie měly stejný prostor i koncept trati (tedy uvodní motýlek, poté delší společné postupy a v závěru dva farstované okruhy), jen starovali hromadně.

Největší radost udělaly českému týmu juniorky. Čelo závodu se rychle roztrhalo a systémem start-cíl s velkým náskokem zvítěžila Švédka Lundberg. I další místa byla jednoznačná, pro stříbro si bezpečně dojela Ruska Riazanova a pro bronz Anežka Hlaváčová. Anežka jela celý závod prakticky sama, ale bezchybně. Díky větvení tratě ani netušila jak na tom průběžně je, o to větší překvapení a hlavně radost na ni čekalo v cíli. Druhá česká juniorka Tereza Chrástová v dlouhém a náročném závodě dojela patnáctá.

V juniorech získali všechny tři medaile Švédi, stejně jako ve sprintu vyhrál Jonathan Stahl, dále 2. Gezelius, 3. Lundholm. Výborně začali bratři Peňázové, ve třetině závodu byli v čelní skupině, pak ale chybovali a nakonec skončil Vojtěch na 16. místě a Radek byl bohužel disk, vůbec se nedařilo Matyáši Štreglovi, který skončil s velkou ztrátou dvacátý.

V dorostencích závod skvěle rozjel Marek Štěrba, v půlce byl třetí, pak se ale postupně propadal a nakonec na konečném 12. místě ztratil na vítězného Estonce Olle Ilmara Jaamu témeř sedm minut. Dále dojeli 16. Průša, 17. Blaha, 21. Salaba. V dorostenkách čelo opět opanovaly Rusky, které obsadily první čtyři místa, vyhrála stejně jako den předtím Iuliia Khrenikova. Jejich jedinou soupeřkou byla skvěle jedoucí Adéla Randáková, která nakonec skončila pátá se ztrátou dvou minut na vítězku. Tereza Pecková a Hana Malečková obsadily 13. a 14. místo místo se ztrátou více než 13 minut.

Na stránce závodů jsou odkazy na kompletní výsledky i mezičasy, mapy i fotografie.


« zpět