Dorostenci mají na ME stříbro a bronz ve štafetách

5.2.2023 Milan Venhoda

Dorostenci mají na ME stříbro a bronz ve štafetách

Štafetovými závody byl zakončen týdenní program ME, MSJ a MED v lotyšské Madoně. České dorostenky vybojovaly stříbro, dorostenci bronz.

Závod tříčlenných štafet se jel ve stejném prostoru jako middle a klasika s hromadným startem, vedení tratí bylo podobné jako na klasice.

V ženách si pro titul dojelo trio Švédska Elin Schagerstrom, Evelina Wickbom a Lisa Larsen, které vedlo po celý závod a v závěru ustálo atak Estonska, které skončilo druhé se ztrátou půl minuty, třetí Švýcarsko dojelo se ztrátou ještě o minutu větší. Startovalo jen sedm zemí, naše trio Anežka Hlaváčová, Johanka Šimková a Tereza Chrástová se stále pohybovalo na páté příčce a na ní v redukovaném pořadí také skončilo. V mužích s přehledem získalo zlato Finsko (Eevert Toivonen, Aapo Viippola, Niklas Ekstrom) s náskokem dvě a půl minuty před Švýcarskem, bronz vybojovalo Norsko. V českém áčku jel první úsek Petr Horvát, v cíli byl desátý se ztrátou jen minuty a půl, na druhém úseku posunul naši štafetu Radek Laciga na sedmé místo s odstupem skoro pěti minut, na třetím úseku Josef Nagy předjel dva soupeře, konečné páté místo se ztrátou osmi minut na vítězné Finsko. Béčko ve složení Jan Hašek, Jakub Škoda a Vojtěch Bartoš dojelo na devátém místě (+14:39).

České juniorky vybojovaly v pořadí MSJ páté místo. Po excelentním začátku Michaely Srbové na prvním úseku přišla na druhém úseku obrovská pětiminutová chyba Pavlíny Malečkové na třetí kontrolu. Na třetím úseku Tereza Pecková už na zlepšení páté příčky neměla šanci, dojela se ztrátou přes osm minut na vítězky. Vyhrála štafeta Finska o necelou minutu před Norskem, třetí Švýcarsko mělo ztrátu pět a půl minuty. V juniorech vyhrála docela jasně Finsko díky skvělému poslednímu úseku, dvě minuty za ním skončilo druhé Švýcarsko a třetí Švédsko. Radek Peňáz začal s tříminutovou ztrátou na osmém místě, Marek Štěrba posunul naši štafetu na šesté místo se ztrátou dvě a půl minuty, na posledním úseku ztratil Matyáš Zakouřil další tři minuty, ale posunul štafetu o jedno místo na konečné páté místo.

Obě české dorostenecké štafety vybojovaly medaili. V dorostenkách jelo jen pět týmů. Na prvním úseku Lucie Hlaváčová sice udělala na postupu na K4 chybu, nicméně skvělým výkonem ve zbytku trati dokázala ztrátu umazat a předávala na čele vedoucí skupinky. Sheila Havrdová na druhém úseku byla brzy předjeta Finkou, ale jela za ní s malým odstupem a v závěrečném pytlíku se dokázala dostat opět na první místo. Na posledním úseku se opět Finka dostala před Barboru Chrástovou, ta navíc udělala chybu na K7, nicméně to na pořadí nic nezměnilo a byla z toho stříbrná radost za suverénním Finskem a před třetím Švédskem. V dorostencích získala titul domácí štafeta (finišman Ritvars Lepeskins vyhrál čtvrté zlato) o necelou minutu před Finskem, o další minutu zpět byla na třetím místě česká štafeta. Jan Zurynek předával s tříminutovou ztrátou pátý na průběžně vedoucí Švýcarsko, David Elleder se brzy propracoval na třetí místo na kterém také předával se ztrátou něco nad minutu na průběžně vedoucí Lotyšsko následované Finskem. Na posledním úseku se na medailových pozicíh už nic nezměnilo a Filip Mairich tak s přehledem dojel české štafetě pro bronzovou medaili.

Kompletní výsledky, GPS tracking na stránce IOF Live

Závodní týden zakončily v neděli sprintové štafety, které jeli jen dospělí. Jelo se v nejbližším okolí stadionu, takže prostor už byl závodníkům z předchozích závodů docela známý. V závodě jasně dominovala norská dvojice Jorgen Baklid a Anna Ulvensoen, která po všech šest úseků před sebe nikoho nepustila a v cíli slavila zlato s náskokem necelé půlminuty před v závěru hodně stahujícím Estonskem (Mattis Jaama a Daisy Kudre Schnyder), třetí skončila švédská dvojice Linus Rapp a Elin Schagerstrom. Každá země mohla postavit až tři štafety, toho využil i český tým. Všechny tři týmy jely velmi vyrovnaně, v cíli bylo áčko ve složení Josef Nagy a Anežka Hlaváčová a béčko (Petr Horvát a Johanka Šimková) těsně za sebou na 13. a 14. místě s více než čtyřminutovou ztrátou. V redukovaném pořadí zemí to pro český áčkový tým znamelo šestou příčku. Céčko Jan Hašek a Tereza Chrástová dojelo na 17. místě.

Kompletní výsledky. GPS tracking

 


« zpět