Krátká trať na Mistrovství Evropy svědčila Seveřanům

24.1.2015 Milan Venhoda

Krátká trať na Mistrovství Evropy svědčila Seveřanům

Po dnu volna pokračovalo Mistrovství Evropy ve švýcarském Lenzerheide závodem na krátké trati.
Sice v předvečer lehce nasněžilo, ale jen tolik aby sníh vizuelně zakryl holá místa. Proto pořadatelé na několika místech naváželi a nahazovali sníh. I tak ale (podobně jako v přechozích závodech) se hlavně v lesních pasážích jezdilo po kořenech a trávě. Nově byl závodní prostor rozšířen na jihu o svažité louky s remízky, díky svému položení  zde byly meze holé. Většina tratí však vedla v již dřívě projetých prostorech, nová část byla použita pro závěrečnou pasáž.

V ženách si suveréně pro zlato dojela Finka Mervi Pesu, necelou minutu za ní skončila obojživelnice Tove Alexandersson (SWE), která zpočátku s Finkou držela krok, ale chybnou volbou postupu na 14. kontrolu nabrala rozhodující ztrátu, podobně jako třetí v cíli Josefine Engström (SWE).
Naše závodnice už cítily v nohách únavu přechozích třech závodů i v důsledku vyšší nadmořské výšky a na tempo nejlepších nestačily. K tomu Hana Hančíková udělala dvě chyby (na 5. kontrolu odbočila o stopu dříve a udělala tak velkou smyčku zpět, na 22. kontrolu zbytečně ztratila výšku) a tak se musela spokojit s 16. místem (ztráta 5:24 na vítězku). Na solidním 22. místě bodovala Simona Karochová. Hančová a Šimková již nabraly větší ztrátu a dojely na 30. a 31. místě.

V mužích si pro jasné vítězství (o 1:10 před druhým) dojel Anrey Lamov (RUS), další místa už měly minimální rozestupy. Navíc někteří z širšího pole favoritů orazili špatnou kontrolu a byli diskvalifikování z předních pozic (Spoerry, Nordberg, Saetra). Stříbro vybojoval Švéd Andreas Holmberg, o čtyři vteřiny pomaleji jel bronzový bulharský závodník Stanimir Belomazev.
Čeští muži jeli solidně, nejlepší byl Jakub Škoda na 23. místě, půlminutu za ním skončil Jiří Bouchal na 25. místě. Laciga dojel 30. a Horvát 33.

Veteránské Mistrovství světa pokračovalo závodem na klasické trati i když tratě počtem kontrol a charakterem spíše připomínaly delší middle. Pár voleb postupů se našlo, každopádně to byl mapově náročný a zajímavý závod i přes to, že větší část prostoru již byla dříve použita.
Milan Venhoda vybojoval v M40 opět druhé místo, na medaili tentokráte v M45 Petr Mareček nedosáhl (5. místo).

Vzhledem k absenci českých závodů se do Švýcarska vypravila i juniorská reprezentace, která zde o víkendu absolvuje oba veřejné závody, které pořadatelé spolu s ME a MS veteránů vypsali.

Fotogalerie z middlu.

Kompletní výsledky, mapy, GPS tracking i video najdete na live stránce závodů.

« zpět