Mistrovství Evropy začalo sprintem

20.1.2015 Milan Venhoda

Mistrovství Evropy začalo sprintem

Mistrovství Evropy dnes začalo ve švýcarském Lenzerheide závodem ve sprintu. Ideální počasí (slunečno, pár stupňů pod nulou, prašan), nicméně sněhové podmínky byly na řadě míst (hlavně v lese a polootevřeném terénu) hraniční i přesto, že pár dnů před závody docela vydatně nasněžilo. Tratě byly mapově náročnější pouze v počátku, kde byla v polootevřeném terénu poměrně hustá síť čárkovaných stop. Pak už to bylo jednodušší, ale ve velké rychlosti se přesto drobné chyby daly dělat a ty ve vyrovnané konkurenci a při minimálních časových rozdílech mohly znamenat propad v umístění.
V ženách suveréně zvítězila Julia Tarasenko (RUS), která se za polovinou trati dostala do čela závodu a dále před ostatními postupně zvyšovala náskok až na konečných 22 vteřin. Do 2/3 trati s ní jela vyrovnaně pouze Švédka Frida Sandberg, která však následně udělala velkou chybu a propadla se na konečné 9.místo. Na dalších místech byly rozestupy minimální. Obhájkyně titulu Hana Hančíková jela vyrovnaný závod a se ztrátou 41 vteřin na vítězku (a 10 vteřin na medaili) skončila na velmi pěkném 8. místě.

Hanka nedělala žádné velké chyby a jela stejně rychle jako nejlepší, jen zvolila na 1. kontrolu postup zprava, který byl asi o 15 vteřin pomalejší a pak při odjezdu od 10. kontroly vybrala také pomalejší variantu zprava.
S tři a půl minutovou ztrátou se na 30. a 31. místě umístily Simona Karochová a Johanka Šimková, o kousek dále dojela na 35. místě Petra Hančová.

Závod mužů byl ještě vyrovnanější než závod žen, 15 mužů dojelo v minutě, do dvou minut se jich vešlo 32. Většinu závodu těsně vedl ruský závodník Andrej Lamov, vyrovnaně s ním však jel Belomazev i další závodníci. Lamov však na předsběrku ztratil 10 vteřin, naopak Bulhar Stanimir Belomazev na konci zrychlil a tím si zajistil vítězství s náskokem 12 vteřin před druhým Norem Watterdalem. Další dvě vteřiny ztratil bronzový Rus Lamov.
Velmi pěkně jel Jakub Škoda, na 27. místě ztratil na vítěze 1:29, dále z našich byl 32. Radek Laciga, 39. Jiří Bouchal a 42. Petr Horvat.

Na live stránce závodů jsou kompletní výsledky i mezičasy, odkazy na mapy s tratěmi, GPS-tracking i videozáznam.

Odpoledne se ve stejném prostoru (jen trošku rozšířeném na sever) jel první závod veteránského MS - krátká trať, kde bojovali ve svých kategoriích jediní dva čeští účastníci: Milan Venhoda a Petr Mareček.

« zpět