Mistrovství ve sprintu a štafet na Strážníku

8.2.2015 Milan Venhoda

Mistrovství ve sprintu a štafet na Strážníku

Třemi závody ve Studenci pokračoval o víkendu Český pohár. Mezi dvěma stovkami startujících potěšila - stejně jako před týdnem - vysoká účast v mládežnických kategoriích.

Všechny závody se jely v poměrně kompaktním prostoru v okolí vrchu Strážníku, jednak v listnatém lese a dále na přilehlých loukách rozčlěněných mezemi a remízky. Sněhu bylo tak akorát, ale dostatečně pro kvalitní závody.
Nejdříve bylo na programu Mistrovství ČR ve sprintu, kde hlavní část závodu se odehrávala na stopách v lese. V ženách jimi nejrychleji prokličkovala Helena Randáková (VRL) půlminutu před Evou Böhmovou (VLI) a další půlminu před mladou reprezentantkou Petrou hančovou (VRL). Mezi muži byl nejrychlejší Jakub Škoda (VLI) o více než minutu před reprezentačními kolegy Jiřím Bouchalem (VPM) a Radkem Lacigou (SZP).
Odpoledne se ve stejném prostoru, ale nyní s daleko větším využitím otevřených pasáží na loukách, jelo Mistrovství ČR štafet.V mužích si pro titul dojela trojice Zdravotníku Praha (SZP) ve složení Pospíšil, Horyna, Laciga, na prvních dvou úsecích s nimi vyrovnaně soupeřila stříbrná štafeta Liberce (VLI), větší ztrátu již nabralo bronzové trio Kotlářky Praha (DKP).
Mezi ženami neměla štafeta Vrchlabí (VRL) konkurenci a trojice Hančová, Kubátová, Randáková vyhrála "o parník", druhá v cíli byla štafeta Kotlářky Praha (DKP) a třetí Slavia Hradec Králové (SHK).

Na nedělní klasiku počítanou do Českého poháru přivítalo závodníky větrné počasí se sněhovými přeháňkami. Naštěstí zafoukaných bylo jen minimum stop a v terénu to nevypadalo tak nepříznivě a dramaticky jak by se mohlo zdát na stadionku. I když závodníci důkladně prokřižovali celý prostor, přesto se jednalo o zajímavý závod, kdy bylo nutné v husté síti stop stále udržet kontakt s mapou.
Dospělá i juniorská reprezentace již odcestovala do Norska, kde se v příštím týdnu koná Mistrovství světa, a tak hlavní kategorie byly trošku oslabeny. V dámské elitě se však oproti sprintu na prvních dvou místech nic nezměnilo: 1. Randáková, 2. Böhmová, třetí skončila Mechlová.
Mužskou elitu ovládli jihlavští závodníci: za vítězným Lauermanem měl jeho oddílový kolega Venhoda odstup necelé dvě minuty, třetí Horyna byl o další dvě minuty pomalejší.

« zpět