Náročná klasika na ME v Bulharsku

26.1.2022 Milan Venhoda

Náročná klasika na ME v Bulharsku

Závod na klasické trati s hromadným startem byl velmi náročný. Nejlépe z českého týmu jel opět Petr Horvát na 17. místě.

Dnes se v bulharském Čepelare jel poslední individuální závod šampionátu, klasická trať s hromadným startem. Bylo okolo -10 °C a lehce sněžilo. Tratě vedly přes hřeben do sousedního údolí a zase zpět, měly několik dlouhých postupů, kde volba správné varianty nebyla vůbec jednoduchá. Muži i ženy jely tři stejně dlouhé farstované okruhy. Stavitel tratí to trochu přestřelil s náročností (velká délka i převýšení), ženy vyhrála Kechkina za 106 minut a muže Baklid za 125 minut - výrazně více než by podle pravidel mělo být. Muži najeli kolem 30 km a nastoupali asi 1.100 m převýšení. Vlastní závod také bohužel poznamenala vypluhovaná silnice až na kameny, na které si prakticky všichni poškrábali lyže.

V průběhu závodu se díky ne zcela rovnoměrným farstám stále míchalo pořadí, takže jednotlivé průjezdy stadionem nebyly úplně relevantní pro konečné pořadí. I přes velkou délku a náročnost tratí byly nakonec rozdíly na medailových pozicích - jak v mužích tak i mezi ženami - velmi těsné.

V mužích si pro titul dojel Nor Jorgen Baklid, který o 15 sekund porazil domácího Stanimira Belomazheva, dalších 16 sekund byl třetí z této vedoucí skupiny Rus Andrei Lamov. Čtvrtý Vladislav Kiselev (RUS) měl ztrátu přes dvě minuty, pátý Nor Audun Heimdal tři a půl minuty a šestý Fin Misa Tuomala téměř pět minut. Velmi dobře opět zajel Petr Horvát, který se dostal opět do druhé desítky, když na 17. místě měl ztrátu necelých 12 minut. Josef Nagy byl 26. (+17:52) a Jakub Škoda 30. (+21:00), další čeští závodníci - 37. Radek Laciga, 42. Jan Hašek.

V ženách opět vládly Rusky, které získaly všechny medaile. Vyhrála Mariya Kechkina o pět sekund před Olesiou Riazanovou, třetí Alena Trapeznikova měla ztrátu minutu a půl (4. Lisa Larsen, SWE, 5. Daisy Kudre, EST, 6. Kseniia Terekhova, RUS). Naše dvě závodnice dojely ve čtvrté desítce - 33. Anežka Hlaváčová, 39. Tereza Chrástová.

Kompletní informace o klasické trati: výsledky, GPS tracking a videozáznam

 

 

 


« zpět