Odložený trojzávod v Roudnici

14.2.2023 Milan Venhoda

Odložený trojzávod v Roudnici

Odložený trojzávod se o víkendu uskutečnil v Roudnici v Krkonoších. Pěkné závody v husté síti stop pro 300 účastníků připravili pořadatelé z SK Studenec

V sobotu dopoledne bylo na programu M ČR štafet. Většina závodu se odehrávala na otevřených loukách mezi řadou remízků, po celou dobu závodu bzla mlha, která výrazně ztížila orietnaci a přehlednsot terénu. 

Mistrovství České republiky štafet pro rok 2023 vyhrály v ženách závodnice SK Studenec před Slavií Hradec Králové a Kotlářkou Praha. V mužích brali zlato muži KOS Slavia Plzeň před Slavií Liberec Orienteering a KOB Dobřichovice. V dorostenkách zvítězila štafeta USK Praha 1, před Sportcentrem Jičín a USK Praha 2. V dorostencích zvítězila štafeta USK Praha 1, před Tatranem Jablonec nad Nisou a Klubem vytrvalostních sportů Šumperk.

Plánovaná obleva dorazila během dne také do Krkonoš a přinesla s sebou kromě mlhy i mrholení. Sníh postupně měknul a těžknul takže i lyžování bylo náročnější, nicméně sněhu bylo všude víc než dostatek pro regulérní závody.

Absence členů reprezentace České republiky, která je na Světovém poháru v Norsku, dala vyniknout zejména členům širšího kádru reprezentace nebo tradičním legendám tohoto sportu.

V odpoledním Českém poháru ve sprintu v ženách zvítězila Helene Randáková, před Terezou Chrástovou (SK Studenec) a Kubínovou Romanou (TJ Slovan Karlovy Vary. V mužích jel nejrychleji Jakub Škoda, před Kryštofem Průšou (KOB Dobřichovice) a Tomášem Rusým (KOB Dobřichovice).

Mrznoucí mrholení vytvořilo přes noc na silnicích i na upravených stopách ledovku, ta ale ráno roztála a připravila pro závodníky náročné podmínky v podobě měkkého sněhu, který se bořil. Naopak mlha zmizela, objevily se výhledy a sluníčko.

Hlavní kategorie měly mít Mistrovství České republiky, ale kvůli přeložení závodu a termínovou kolizí se Světovým pohárem v Norsku se jel jen závod České poháru na klasice. V ženách vyhrála Helena Randáková (OOS TJ Spartak Vrchlabí) před Terezou Chrástovou (SK Studenec) a Barborou Baldriánovou (Oddíl OB Kotlářka Praha). V mužích vyhrál Kryštof Průša (KOB Dobřichovice) před Jakubem Škodou (Slavia Liberec orienteering) a Ondřejem Vystavělem (Oddíl OS SK Prostějov).

V juniorkách se mistryní ČR na klasické trati pro rok 2023 stala Michaela Srbová (OK Lokomotiva Pardubice), druhá skončila Hana Malečková (USK Praha) a třetí Tereza Pecková (Slavia Liberec orienteering). V juniorech zvítězil Radek Peňáz (SK ve Vrbně pod Pradědem) před Danem Salabou (OK Jilemnice) a Vojtěchem Peňázem (SK ve Vrbně pod Pradědem).

V dorostenkách si titul vybojovala Barbora Chrástová (SK Studenec), druhá byla Eva Baldrianová (USK Praha) a třetí Sheila Havrdová (Sportcentrum Jičín). V dorostencích vyhrál Filip Mairich (Team Jizerky), druhý byl Vladimír Srb (OK Lokomotiva Pardubice) a třetí Vilém Štrait (USK Praha).

 

Bohužel obleva a nepříznivý výhled počasí překazily následující závodní víkend u Jablonce nad Nisou. Závody v Jablonci 18.-19.2. (Mistrovství ČR ve sprintu, Český pohárna krátké trati a M ČR dospělých a Český pohár klasická trať) jsou zrušeny. Pořadatelé plánují uspořádat závody příští rok na stejném místě a ve stejném formátu. MČR na klasice pro dospělé se přesouvá o týden později na Moldavu.


« zpět