Sprint na Mistrovství světa byl velmi vyrovnaný

16.3.2022 Milan Venhoda

Sprint na Mistrovství světa byl velmi vyrovnaný

V dospělých se ve sprintu nejlépe umístili 18. Petra Fiala a 21. Petr Horvát. V dorostu jela skvělě na 7. místě Tereza Pecková. Následný stíhací závod dospělých (a middle pro dorost a juniory) byl také vyrovnaný. Pecková zopakovala 7. místo, skvěle jel 5. Štěrba a 5. Svoboda

Úvodní sprint se jel v husté síti skůtrových stop, nicméně v celkem rovinatém terénu. Závod byl extrémně vyrovnaný, do minuty se vešlo 22 mužů a 17 žen. A o vítězství v obou kategoriích rozhodla jedna vteřina.

Zlato s náskokem sekundy vybojoval Fin Ville Petteri Saarela před svým krajanem Tuomasem Kotro, bronzový Švéd Rasmus Wickbom měl ztrátu na vítěze 3 vteřiny. Až do poloviny yávodu vedl Jørgen Baklid, ale drobná chzbka na 6. kontrolu ho odsunula na 4. místo. Náš nejlepší závodník Petr Horvát zaostal za vítězným Finem jen 59 sekund a to stačilo na 21. příčku, Josef Nagy byl 24. a Radek Laciga 30. V ženách se medailové trio vešlo do jedné sekundy. Vyhrála Estonka Daisy Kudre Schnyder (a obhájila tak loňský titul), v polovině závodu vedla o 4 vteřiny, cílovou čáru nakonec proťala jen o vteřinu rychleji než dvojice Salla Koskela (FIN) a Anna Magdalena Olsson (SWE) se stejným časem, které tedy obě získaly stříbro.  Petra Fiala zaostala za vítězkou 1:07 min., což stačilo na 18. místo, Anežka Hlaváčová skončila na 30. místě.

V juniorech byl z našich nejlepší Marek Štěrba se ztrátou 1:23 min. na suverénně vítězného Fina Niklase Ekstroma, v první dvacítce dojel na 17. místě Vojtěch Peňáz. V juniorkách získala titul Maria Hoskari (FIN), jen sekundu zpět byla druhá Ella Turesson (SWE), bronz patří Alině (SUI), naše závodnice se srovnaly za sebou takto: 23. Adéla Randáková, 24. Tereza Chrástová, 26. Marie Bartošová. Mezi dorostenci si pro zlato dojel Švéd Tim Lundberg, který o pět sekund porazil Estonce Chrise Marcuse Krahvho, třetí Pyry Riissanen (FIN) byl zpět o dalších pět sekund. Naše dvojice David Elleder a Antonin Svoboda obsadila 16. a 17. příčku se ztrátou 1:40 min. V dorostenkách jela výborně Tereza Peckové, která obsadila 7. místo se ztrátou 49 sekund na vítěznou Finku Sanni Hoskari, velmi dobře zajela i Michaela Srbová, která skončila na 11. místě.

Kompletní výsledky a mezičasy. K dispozici jsou i mapy a GPS tracking

 

Na sprint navázal o den později za slunečného počasí pro dopělé stíhací závod. Probíhal ze stejného centra jako sprint, závodní prostor byl pochopitelně rozířen, ale charakter měl stejný - hustá síť skůtrových stop, kromě svahu u startu a cíle relativně rovinatý. Muži i ženy jeli dva farstované okruhy na které navázal krátký závěřečný úsek, který již byl nefarstovaný.

Vzhledem k minimálním rozdílům ve sprintu byl start i úvod dosti hektický, brzy se ale na čele vytvořila skupina asi 8 závodníků. Rozhodující moment nastal v úvodu druhého okruhu, kde se dostal do čela Jørgen Baklid a vybudoval si malý náskok, který udržel až do cíle. Fin Tuomas Kotro jel v závěru také velmi dobře a získal stříbro s odstupem 16 vteřin. Do závěrečného okruhu vjížděl Švýcar Nicola Müller z osmé pozice, ale fantastickým výkonem se posunul vpřed a na cílové rovince přesprintoval Fina Toivonena a vybojoval bronz. Petr Horvát si proti sprintu polepšil o 4 místa, na 17. místě měl na vítěze ztrátu čtyři minuty, Radek Laciga skončil na 26. místě, dále 34. Josef Nagy, 36. Kryštof Průša, 43. Vojtěch Bartoš, 46. Jan Hašek. Mezi ženami to dlouho vypadalo na jasné vítězství Finky Salla Koskela. Zatímco její soupeřky v úvodu dělaly chyby, ona jela výborně a vybudovala si náskok téměř jedné minuty. Bohužel před poslední výměnou mapy přehlédla kontrolu, musela se vracet a boj o zlato tak byl opět otevřený. V závěrečné pasáži se dělaly drobné chybky, Linda Lindkvist zvolila nejlepší postup a proťala cílovou čáru s jasným náskokem 9 vteřin a vyhrála tak své první zlato na Mistrovství světa. Salla Koskela v boji o stříbro přespurtovala Annu Ulvensøen, na Fridu Sandberg zbylo čtvrté místo s odstupem několika vteřin. Mistryně světa ze sprintu Daisy Kudre Schnyder dojela pátá. Petra Fiala se díky výbornému závěru zlepšila o čtyři místa a obsadila velmi pěkné 14. místo, velmi dobře zajela i Anežka Hlaváčová, která obsadila 20. místo se ztrátou necelých deseti minut. 

Junioři a dorost měli na programu krátkou trať s intervalovým startem. Marek Štěrba jel skvělé a skončil pátý - za vítězným Finem Niklasem Ekstromem zaostal o 1:26 min., když ho od bronzu dělilo jen 9 sekund. Bratři Peňázové (Radek a Vojtěch) obsadili 19. a 20. příčku, Dan Salaba byl 23. V juniorkách získala zlato naprosto jasně Švédka Ella Turesson, další dvě medaile vybojovaly Finky Vilma Pesu a Maria Hoskari, naše trio skončilo opět těsně za sebou - 23. Tereza Chrástová, 24. Marie Bartošová, 25. Adéla Randáková. V dorostencích Antonín Svoboda obsadil po výborném výkonu pátou příčku, když na jasného vítěze Pyry Riissanen (FIN) ztratil dvě a půl minuty; další dvě medaile získali Corsin Mueller (SUI) a Tim Lundberg (SWE). David Elleder skončil na 18. místě. Stejně jako ve sprintu i na krátké trati Tereza Pecková obsadila opět sedmé místo se ztrátou necelých tří minut na vítěznou Finku Sanni Hoskari (i další dvě místa obsadily Finky Anni Salmela a Eeva Liina Ojanaho), velmi dobře zajela opět i Michaela Srbová, která stejně jako ve sprintu obsadila 11. místo.

Kompletní výsledky a mezičasy. K dispozici jsou i mapy a GPS tracking


« zpět