Sprintem byla zahájena Zimní olympiáda dětí a mládeže

20.1.2020 Matěj Burda

Závod ve sprintu byl první disciplínou lyžařského orientačního běhu na IX. Zimní olympiádě dětí a mládeže v Karlovarském kraji.

Samotnému závodu ještě předcházelo slavnostní zahájení celé Olympiády, které se událo v karlovarské KV Aréně. Proběhlo nastoupení jednotlivých výprav s vlajkonoši ve formě slavných sportovců, např. Václav Nedorost za Jihočeský kraj nebo Eva Vrabcová Nývltová za Královehradecký kraj. Olympijský oheň pak zažehla olympijská medailistka lyžařka Šárka Strachová a své projevy přednesl i hejtman Karlovarského kraje

Po velkých peripetiích se sněhem a změně programu se sprintový závod běžel v biatlonovém areálu Eduard. Celkem 112 závodníků si mohlo užít pro LOB hned několik zajímavostí - všichni běželi s GPS jednotkou, razili bezkontaktními čipy SIAC a lyže nazouvali až ve třetím startovním koridoru. Stavitel tratí Petr Mareček odvedl výbornou práci a připravil velmi kvalitní tratě pro všechny kategorie. Ukázalo se také, že startovní pole je velmi vyrovnané a ve všech kategoriích probíhaly velmi těsné souboje.

Nejdříve se na startu představili závodníci mladších kategorií D14 a H14. Mezi dívkami D14 byl tradičně souboj o vítězství velmi otevřený. Díky vyrovnanému výkonu se na nejvyšší stupínek podívala Karolína Rychlá (Moravskoslezský kraj), následovala ji Jolana Skalová (Liberecký kraj) a pro třetí místo si dojela Sehila Havrdová (Královéhradecký kraj). První 3 závodnice dělilo neskutečných 6 vteřin. I mezi chlapci H14 byly boje velmi těsné, tentokrát byl mezi 1. a 3. závodníkem rozestup 10 vteřin. První místo vybojoval Antonín Svoboda (Plzeňský kraj), druhé místo obsadil Tomáš Zrník (Pardubický kraj) a třetí dojel Filip Mairich (Liberecký kraj).

Mezi dívkami D16 byla již od první kontroly nejrychlejší Adéla Randáková (Královehradecký kraj), která během trati vedení nikomu nepřenechala a mohla slavit olympijské zlato. O druhé a třetí místo se vedl těsný boj - 3 závodnice se seřadily ve dvou vteřinách. Více štěstí nakonec měla Tereza Pecková (Liberecký kraj), která brala druhé místo. Třetí místo pak patřilo Agátě Moskvové (Pardubický kraj). V kategorii H16 putovalo zlato do Jihomoravského kraje zásluhou Jakuba Milána, stříbro vybojoval zástupce domácího Karlovarského kraje Marek Štěrba a bronz bere Jiří Blaha za Hlavní město Praha.

Závody LOB pokračují ve středu závodem na krátké trati s hromadným startem, více na webu závodu.