Štafety zakončily Mistrovství světa ve Finsku

19.3.2022 Milan Venhoda

Štafety zakončily Mistrovství světa ve Finsku

Petra Fiala a Petr Horvát skončili ve sprintových štafetách na 7. místě. Čeští junioři i juniorky vybojovali shodně 5. místo. Dorostenci i dorostenky jeli skvěle a patří oběma štafetám shodně 4. místo

Zývody štafet zakončily Mistrovství světa ve Finském Kemi. Dospělí měli na programu sprintové štafety, kdy každeý z dvojice jel tři úseky, začínaly ženy, finišovali muži. Junioři a dorostenci pak jeli standartní 3-členné štafety.

Z prvního úseku přijela nejrychleji Italka Stefania Corradini s dalšími 5 týmy v rozmezí 8 vteřin. Petra Fiala předávala na 14. pozici s odstupem 40 vteřin. Na druhém úseku se dostal do čela Nor Jørgen Baklid a od té doby Norové udrželi vedení až do cíle. Švýcar Nicola Müller po druhém úseku předával hned za Baklidem, ale od třetího úseku dále už se na čele pohybovalo jasně Norsko, pronásledované dvěma švédskými týmy a dále Estonskem a Finskem bojujícími o bronz. V závěrečném úseku byl Linus Rapp (SWE 2) dokonce kousek před Jørgenem Baklidem, ale Rapp měl delší farstu a tak Baklid dojel Norsku pro zlato s jasným náskokem 19 vteřin před Švédskem. Fin Tuomas Kotro se snažil dostat před Estoénsko ale Mattis Jaama útok odrazil a zajistii Estonsku bronz s náskokem 2 vteřin před Finy. Česká dvojice Fiala+Horvát se v průběhu závodu pohybovala kolem 12. místa, na posledních dvou úsecích se posunula na 11. místo a tak to bylo i v cíli, v redukovaném pořadí 7. místo. Druhá česká dvojice Hlaváčová+Laciga dojela o minutu a půl později na 14. místě.

V juniorech se mezi skandinávské týmy úspěšně dostali Švýcaři (bronz), na vítězné Finy (Wille Laitamaki, Seeti Salonen, Niklas Ekstrom) ztratili minutu a půl, stříbro získalo získalo Švédsko. České trio Peňáz-Štěrba-Peňáz dojela v redukovaném pořadí na 5. místě, stejně dopadla i trojice našich juniorek Randákova-Bartošová-Chrástová. Stejně jako v juniorech i v juniorkách zůstalo zlato ve Finsku zásluhou tria Venla Viippola, Nina Karna a Lotte-Line Ekstrom po boji se stříbrným Švédskem, bronz získala štafeta Norska.

Skvěle si vedli dorostenci, kteří ve složení Svoboda-Elleder-Mairich vybojovali 4. místo. Titul získali junioři Finska (Joona Hirvilahti, Eemil Koskinen, Pyry Riissanen) s minutovým náskokem před Švédskem, další dvě a půl minuty zpět byla štafeta Lotyšska. V dorostenkách byly odstupy mezi štafetami výrazně větší než u kluků, zlato získala štafeta Finska (Eeva-Liina Ojanaho, Sanni Hoskari, Anni Salmela), druhé bylo Švýcarsko a třetí Estonsko. Česká štafeta Srbová-Pecková-Malečková získala 4. místo.

Kompletní výsledky a mezičasy. K dispozici jsou i mapy a GPS tracking

 


« zpět