Úvodní sprint přinesl českému týmu bronz

31.1.2023 Milan Venhoda

Prvním závodem ME, MSJ a MED v lotyšské Madoně byl sprint. Marek Štěrba v něm získal v kategorii juniorů bronz.

V Lotyšsku připadlo nově asi 10 cm sněhu, takže se sněhové podmínky v prostoru závodu zlepšily. Závod ve sprintu byl mapově dosti náročný, hustá síť stop umožnovala řadu voleb postupů ale i chyb. Asi 2/3 stop byly široké rolbové tratě (různé šířky, blíže stadionu širší), zbytek pak mezi tím namotané skútrové stopy.

Nejdříve se na trať vydali dorostenci, poté junioři a závod vyvrcholil kategorií dospělých.

Závod mužů byl velmi vyrovnaný, např. ztráta 89 vteřin na vítěze nestačila na TOP30. O titulu Švéda Jonatana Stahla před Bulharem Stanimirem Belomazhevem rozhodly dvě sekundy, třetí byl Fin Niklas Ekstrom, který na vítěze ztratil 11 sekund (4. Jorgen Baklid, NOR, 5. Aapo Viippola, FIN, 6. Nicola Mueller, SUI). Naše dvojice Petr Horvát a Jakub Škoda obsadila 20. a 21. místo se ztrátou 1:05 resp. 1:08 min., Radek Laciga dojel 26., Josef Nagy po excelentním začátku (ve čtvrtině trati byl druhý, pak však udělal chybu a propadl se) skončil 29. , dále 39. Jan Hašek. V ženách získala titul Estonka Daisy Kudre Schnyder, která vedla po celou trať a v cíli měla poměrně velký náskok 24 sekund před druhou Evelinou Wickbom (SWE), třetí byla další Švédka Elin Schagerstrom, která měla ztrátu 32 sekund (4. Frida Sandberg, 5. Lisa Larsen, SWE, 6. Maria Hoskari, FIN). Johanka Šimková a Anežka Hlaváčová obsadily 15. a 16. místo se ztrátou 2:43 resp. 2:48 min., dále 28. Tereza Chrástová.

V kategorii juniorů Marek Štěrba vybojoval bronz. Po vyrovnaném výkonu po celé trati dojel třetí se ztrátou 41 sekund na vítězného Švéda Albina Gezeliuse (druhý skončil Estonec Chris Marcus Krahv); Matyáš Zakouřil dojel na 15. místě (+1:51), bratři Peňázové obsadili 18. a 19. příčku se ztrátou přes dvě minuty. V juniorkách vyhrála Ella Turesson (SWE) Norkou Kristin Melby Jacobsen a Švýcarkou Alinou Niggli, v první desítce dojela na 9. místě Tereza Pecková (+1:18), Michaela Srbobá obsadila 12. příčku (+1:53), Hana Malečková byla 17. a Markéta Kodejšová 24.

V dorostenkách si pro skvělé čtvrté místo dojela Lucie Hlaváčová, když za bronzem zasotala jen o 7 sekund a na vítězku měla ztrátu něco nad minutu (1. Maja Lundholm, SWE, 2. Johanna Naskali, FIN, 3. Nesa Schiller, SUI); další dvě naše závodnice Barbora Chrástová a Sheila Havrdová obsadily s dvouminutovou ztrátou 10. a 11. místo. V dorostencích vyhrála s obrovským náskokem přes minutu domácí Ritvars Lepeskins (2. Lavio Mueller, SUI, 3. Eemil Koskinen, FIN); Filip Mairich po dobrém výkonu hlavně v závěru dojel na 5. místě se ztrátou 1:41 min., v TOP 10 skončil i David Elleder - 8. místo s odstupem přes dvě minuty na vítěze.