Závod štafet zakončil Mistrovství Evropy

25.1.2015 Milan Venhoda

Závod štafet zakončil Mistrovství Evropy

Závod štafet zakončil Mistrovství Evropy. Přes noc nasněžilo asi 5 cm nového sněhu, během závodu dále jemně sněžilo a foukalo. Tratě mužů a žen byly z větší části stejné, několik úvodních kontrol bylo v dosud nepoužité části lesa, pak už se jelo ve známém prostoru. Přesto se daly dělat chyby, způsobené hlavně velkou rychlostí. Řada závodníků v obou kategoriích (a nejen na prvním úseku)  si na postupu 5-6 zajela ke kontrole, kterou měli o hodně později až při návratu na stadion.

Závod žen se - poté co Norky a Rusky na prvním úseky udělaly poměrně velkou chybu - rozhodoval mezi Švédskem a Finskem. Josefine Engström i Mervi Pesu jely většinu posledního úseku společně a postupně pomalu odjížděly dvěma ruským štafetám. Finka Mervi Pesu sice ještě poslední kontrolu razila první avšak ve finiši byla rychlejší Švédka Josefine Engström a vybojovala tak pro švédské trio zlatou medaili. Stříbro brali Finky, pro bronz si dojela s dvouminutovou ztrátou ruská dvojka. České ženy ve složení Karochová, Šimková a Hančíková jely vyrovnaně a skončily na velké bedně na 6. místě v ME za čtvrtým  Norskem a pátým Estonskem.
Závod mužů byl podle očekávání daleko vyrovnanější než závod žen, sedm štafet se v cíli vešlo do dvou a půl minuty. Nicméně závod se rozhodl už na trati a tak si norský finišmen Hans Jörgen Kvale mohl v cílové rovince vychutnat vítězství. O 18 vteřin později získal stříbro ruský tým, Švédsko získalo bronzovou medaili. Finové tentokráte zůstali bez medaile na 4. místě, výborně jeli Švýcaři, kteří na 5. místě (v redukovaném pořadí) ztratili na vítěze pouhých 2:26 min. Česká štafeta ve složení Škoda, Laciga, Bouchal skončila na 7. místě.

Odkazy na výsledky, mapy, GPS tracking i videozáznam je na live-stránce závodů

« zpět