Jakub Škoda čtvrtý v závodě SP

8.3.2018 Milan Venhoda

Jakub Škoda čtvrtý v závodě SP

V USA probíhá třetí kolo letošního Světového poháru. Jakub Škoda se v prvních dvou závodech 2 x probojoval do desítky: nejdříve ve sprintu 10. místo a poté na krátké trati fantastické 4. místo

Americké Craftsbury (stát Vermont na severovýchodě USA) je tento týden dějištěm posledního kola Světového poháru. Na programu je sprint, krátká trať, po dnu volna pak klasika a závěrečné sprintové štafety. Česká výprava na SP odletěla ve složení Petra Hančová, Lenka Mechlová, Jakub Škoda, Radek Laciga a Petr Horvát.

Souběžně s SP se koná i Mistrovství světa veteránů, kterého se účastní trojice Čechů: Pospíšil, Mudrák a Polívka.

Startovní pole není sice příliš početné (43 mužů a 23 žen), nicméně ze světové špičky nechybí nikdo. Závodní prostor, který leží asi 300-400 m.n.m., postihla nedávno obleva, poté však opět přišly mrazy a tak je sníh velmi kompaktní a tvrdý. Závodí se ve smíšeném lese (ve kterém je řada jezer ale i otevřených ploch), standardní síť asi 80 km širokých stop (závodní a turistické trasy) pak doplňují skútrovky, které jsou nyní velmi tvrdé až ledovaté. 

Závodní program začal sprintem na zajímavých a náročných tratích. Drobných chyb se nevyvaroval téměř nikdo, přesto byly výsledky velmi vyrovnané. Rozhodovaly hlavně drobné chybky na volbách či zbytečné objíždění míst, kde se dalo fikat. V mužích byl nejlepší Rus Andrey Lamov, který vyhrál s výrazným náskokem 29 sekund před dvojicí Norů Jorgen Madslien a Audun Heimdal, kteří se stejným časem podělili o druhou příčku. Výborně zajel Jakub Škoda, který obsadil 10. příčku se ztrátou 61 sekund. O vyrovnanosti startovního pole svědčí i to, že Radek Laciga, který obsadil 17. místo, ztratil na vítěze pozue 1:25 min, Petr Horvát dojel na 24. místě. V ženách byla podle očekávání suverénní Švédka Tove Alexandersson, která vyhrála skoro s minutovým náskokem, druhá skončila Ruska Mariya Kechkina a třetí Finka Koskela. Naše dvojice Lenka Mechlová a Petra Hančová se seřadila za sebou na velmi solndním 13. a 14. místě.

Krátký videosestřih ze sprintu, fotografie

Mezi veterány si v úvodní krátké trati nejlépe vedl Vítek Pospíšil, který vyhrál M50, Mudrák byl čtvrtý.

O den později se jela krátká trať, mapově byla hodně náročná, chyb a chybiček se nevyvaroval nikdo. Díky zmrzlému sněhu se často "fikalo", což ale v lese nebylo vždy kvůli jehličí i popadaným větvím snadné. Původní tratě pořadatelé předělali, jelo se na dva okruhy, a časy byly o něco delší než se čekalo, ale to nijak zásadně nevadilo. Skvěle zajel Jakub Škoda. Český reprezentant potvrdil stále zlepšující se formu a v cíli to znamenalo 4. příčku, když měl ztrátu na vítězného Švéda Erika Rosta 1:18 min. Druhý dojel další Švéd Linus Rapp (+0:35), třetí příčku obsadil Nor Jorgen Madslien (+0:58). Další český závodník Radek Laciga skončil na 17. místě (+5:50), Petr Horvát dojel také ve druhé desítce, na 19. místě měl na vítězného Švéda ztrátu 6:30 min. V ženách opět vyhrála Tove Alexandersson, tentokrát byl její náskok ale menší než ve sprintu, na svou krajanku Magdalenu Olsson, která skončila druhá, měla náskok jen 9 sekund, třetí dojela Ruska Tatyana Oborina, která měla odstup za vítězkou skoro minutu a půl. Lenka Mechlová skončila na 11. místě (+6:50), Petra Hančová obsadila 17. příčku, její ztráta byla přes 11 minut.

Mezi veterány - druhý yávod na krátké trati - opět vyhrál v M50 suverénně Vítek Pospíšil (4. Mudrák).

Videosestřih z krátké trati, fotografie


« zpět