V Karlově pod Pradědem se opět propagoval LOB

26.2.2018 Jan Picek

Karlov pod Pradědem byla další destinace, kam zamířil Olympijský festival o víkendu 24. - 25. února. Desítkám účastníkům bylo vysvětleno, co je mapa, mapník nebo čip a zároveň si mohli vyzkoušet LOB i naostro.

Dva ze čtyř lyžařských areálů při Olympijském festivalu v Ostravě patřily i lyžařskému orientačnímu běhu. Minulý týden se jednalo o Mosty u Jablunkova, o právě proběhlém víkendu si účastníci mohli obout lyže a orientovat se podle mapy v Karlově pod Pradědem. Program byl oproti Mostům mírně upraven. V podobném rozsahu se na jednom místě pohybovali lyžaři, LOBáci a biatlonisti, proto si každý mohl vyzkoušet ukázky z těchto sportů během celého dne a pak ve stanovených časech byly pořádány i měřené závody. Zajímavostí je, že celá časomíra byla řešena pomocí SportIdent, kteří používají hlavně orientační běžci, ale oceňovali ji i lyžaři a biatlonisté a během víkendu přišli na řadu "vychytávek", které mohou použít i někdy příště.

Program sekce lyžařského orientačního běhu měl na starosti tým pod vedením Ivany Kašparové. Na zdárném chodu akce se podílelo 8 organizátorů. Mapu v měřítku 1 : 3 000 připravil Bob Háj, tratě, které vznikaly v pátek večer po aktualizaci sítě stop, byly dlouhé od 0,4 km po 1,6 km. Řada účastníků si během víkendu vyzkoušela vícero tratí. A část těch, kteří si LOB přišli vyzkoušet v sobotu, startovalo i v neděli na odlišné trati. Kontroly byly osázeny jednotkami Sportident, a tak v cíli dostali sportovci i lístek s mezičasy.

Sněhová pokrývka byla dostatečná pro konání, ale organizátoři měli velkou obavu před závodem, zda bude možné uspořádat dostatečně zajímavý závod. Nakonec se to povedlo a řada pochvalných uznání přišla od samotných závodníků. Bohužel mohl několik zájemců odradit i velký mráz, po celou dobu byla teplota mezi -5 - -12°C a i pro organizátory docela oříškem. Kromě mapy byl pro všechny sportovce po objetí trati připraven i diplom a řada zajímavých materiálů ČSOS (pexeso, brožurka o LOBu nebo samolepka).

V neděli 25. února byly slavnostně ukončeny olympijské hry v korejském Pchjongčchangu, a tím i provoz Olympijského festivalu. Orientační běh a LOB měl zastoupení po celou dobu v Brně a následně ve dvou lyžařských areálech (Mosty u Jablunkova, Karlov pod Pradědem).