Dorostenecké medaile na klasice: zlatá Chrástová a bronzový Štrait

24.1.2024 Milan Venhoda

Dorostenecké medaile na klasice: zlatá Chrástová a bronzový Štrait

Mistrovství světa dospělých a juniorů a ME dorostu pokračovalo závodem na klasické trati. Barbora Chrástová získala zlato, Vilém Štrait bronz.

V rakouském Ramsau am Dachstein pokračovalo MS dospělých a juniorů a ME dorostu. Dospělí měli na programu stíhací závod, junioři a dorost jeli klasiku s hromadným startem. Tratě byly náročné a kopcovité, opět s velkým množstvím skůtrových stop mezi rolbovými magistrálami. Na začátku závodníci absolvovali dva farstované okruhy a poté společnou závěrečnou část. 

V mužích Nor Jorgen Baklid postupně na čele navyšoval náskok a s náskokem 2 minuty si dojel pro druhý titul. Za ním se většinu závodu jelo ve skupině, která se ale různě dělila a míchala podle farst. Šestý startující Švýcar Müller se velmi rychle dostal do skupiny jedoucí na 2.-6. místě, v závěru druhého kola se od zbytku skupiny odpoutal a náskok udržel až do cíle. Za ním pak jela společně čtyřčlenná skupina bojující o bronz. O poslední medaili rozhodl dlouhý postup na K31, který každý zvolil jinak a jako nejrychlejší (dokonce o půl minuty) se ukázala varianta Fina Ekstroma, který tak získal bronz. Velmi dobře jel opět Petr Horvát, startoval z 12. pozice a stejné místo měl nakonec i v cíli. Velmi pěkně jel i Josef Nagy - 18. místo. Dále: 28. Průša, 30. Laciga, 38. Peňáz V.,  40. Škoda, 43. Peňáz R., 45. Bartoš.

V ženách se na prvních třech místech opět umístily Švédky. Vítězka sprintu Magdalena Olsson si svůj náskok ze sprintu udržela, vedla po celou trať a v cíli měla náskok 1:44 před Lindou Lindkvist, pro bronz si dojela třetí Frida Sandberg, která v závěru jela společně s Norkou Ulvensson, ale ta se v mapě přehlédla a odbočila k nepřekonatelné silnici a z boje o medaili tak vypadla. Naše dvojice Johanka Šimková a Tereza Chrástová skončily na 29. resp. 31. místě.

Mezi juniorkami opět zajela výborně Michaela Srbová, která nestačila jen na tři medailistky a znovu obsadila nepopulární čtvrtou příčku. Titul získala Finka Amanda Yli Futka s minutovým náskokem před svou krajankou Lotte Line Ekstrom, pro bronz si dojela Švédka Elsa Brandt. Velmi dobře zajely i další české závodnice - Tereza Pecková obsadila sedmou příčku a Markéta Kodejšová se jen těsně nevešla do desítky - 11. místo. Dále 17. Lucie Hlaváčová, 20. Michaela Metelková.

V juniorech se naši tři závodníci - Štěrba, Mairich a Elleder - dlouho pohybovali v čelní skupině, Štěrba finišoval do cíle jako druhý, ale nakonec byli všichni tři disk... Z Čechů nejlepší tak byli dvanáctý Jan Zurynek a třináctý Antonin Svoboda. Vyhrál opět jasně Estonec Olle Ilmar Jaama, druhý byl Fin Pyry Riissanen a třetí Švýcar Flavio Ehrler.

Mezi dorostenkami se Barbora Chrástová po celý závod pohybovala v čelní skupině, ve finiši pak o osm sekund porazila Švédku Minnu Turesson a vybojovala zlatou medaili. Skvěle jela i Pavlína Salabová, která obsadila čtvrtou příčku, dále  11. Zuzana Lichtenbergová.

Druhou dorosteneckou medaili - bronzovou - získal Vilém Štrait, když na třetím místě zaostal dvě minuty za vítězným Lotyšem Renarsem Grasisem, stříbro získal jeho krajan Lukass Silins. Na velkou bednu se za 6. místo probojoval i Vladimír Srb, dále 11. Jáchym Šubrt, 12. Marek Lesák, 14. Jakub Turek.

 

Na stránce IOF Live jsou odkazy na výsledky, mezičasy, mapy a GPS tracking.

 

 

 


« zpět