Zkuste lyžařský orientační běh

Videoprezentace lyžařského orientačního běhu:

 

 

 

Lyžařský orientační běh je přenesením orientačního běhu do zimního prostředí. Tam, kde nejsou kvůli sněhové pokrývce podmínky pro klasický běh, je ideální pohyb pomocí běžek. Lyžařští orientační běžci (slangově přezdívaní LOBáci) musí umět nejen dobře ovládat své běžky, ale také se orientovat ve spleti různě rychle průjezdných cest. V tomto se LOB velmi podobá MTBO.

Lyžařský orientační běh se liší od klasického orientačního běhu nejen v použití běžek. Zatímco orientační běžci tráví většinu času během mimo cesty – v terénu, lyžařští orientační běžci se pohybují v běžkařské stopě.

Lyžařský orientační běh

Lyžařský orientační běh - Hanka Hančíková, foto: ESOC 2014

Mapa pro lyžařský orientační běh je o něco méně detailní. Zcela zásadní je ale klasifikace cest, která by měla odpovídat jejich různé průjezdnosti, tedy rychlosti, kterou je na nich možno vyvinout. Do přemýšlení nad volbami postupů mezi kontrolami pak vstupuje délka, převýšení, ale právě i rychlost jednotlivých cest.

Lyžařský orientační běh je u nás limitován sněhovými podmínkami. Závodní trať totiž vyžaduje protažení cest mimo klasickou síť běžkařských tras, tak aby byla trať výzvou i pro zkušené závodníky. Sezóna má u nás jen několik měsíců. Příhodnější podmínky jsou severněji od ČR, kde jsou závody lyžařského orientačního běhu o to oblíbenější.

Lyžařský orientační běh je ze všech orientačních odvětví nejblíže zařazení do programu olympijských her.