Dorostenky na Mistrovství Evropy ve štafetě zlaté

28.2.2021 Milan Venhoda

Dorostenky na Mistrovství Evropy ve štafetě zlaté

Štafeta dorostenek ve složení Adéla Randáková, Hana Malečková a Tereza Pecková získala na Mistrovství Evropy zlatou medaili.

Na poslední závod šampionátu konečně vykouklo sluníčko, teplota se však stále držela nad nulou a tak lyžařské podmínky byly obtížné. Sněhu ubylo a na některá místa museli pořadatelé sníh nahazovat aby byla průjezdná.

Dospělí měli na programu sprintové štafety dvojic, dorost a junioři pak klasické tříčlenné štafety.

V závodě dorostenek se na prvním úseku držela Adéla Randáková v čelní skupině spolu s Estonkou a oběma ruskými závodnicemi s minimálními rozestupy. Nakonec předávala druhá se ztrátou necelé minuty na ruský tým a těsně před estonskou štafetou. Na druhém úseku Hana Malečková hned zpočátku předjela Rusku a až do předávky už jela na čele závodu. Náskok před Estonskem byl po druhém úseku půlminutu, před Ruskem 2 minuty. Tereza Pecková jela na posledním úseku na čele sama, nicméně ruská finišmenka ztrátu postupně odmazávala a dostala se na dohled. Pecková však blížící se Rusku zahlédla, zabrala, zrychlila a ve finiši udržela vedení. V cíli tak byla o 8 vteřin dříve a český tým mohl slavit zlato.

Štafetu dorostenců rozjížděl Marek Štěrba, jel velmi dobře v prvním balíku, nicméně kvůli chybné kontrole byl diskvalifikován. To samozřejmě ještě Průša na druhém úseku netušil, jel skvěle a v cíli byl první těsně před ruským týmem a půlminutu před třetími Švýcary. Finišman Salaba už ale o čelo závodu nebojoval a postupně ho předjela řada soupeřů. Zlato brala švýcarská štafeta.

České juniorky štafetu nepostavily, závod vyhrály systémem start-cíl Rusky. V juniorech o zlato těžce bojovaly týmy Švédska a Ruska, na cílové čáře byl nakonec švédský finišman o 0,4 vteřiny dříve než  druzí Rusové (viz cílové foto). Třetí Švýcaři nabrali 15-ti minutovou ztrátu, na čtvrtém místě pak finišovala česká štafeta jedoucí ve složení Peňáz, Štrégl, Peňáz.

Dospělí měli na programu smíšené sprintové štafety dvojic, kdy každý z dvojice absoloval 3 úseky dlouhé přibližně 7 minut. Na start se postavilo celkem 21 týmů včetně dvou českých dvojic. Závod byl velmi rychlý a vyrovnaný. O medailích se rozhodlo až ve finiši, kde o rozdělení medailí bojovali Rusové (pod neutrální vlajkou IOF), Švédi a domácí Estonci. O sekundu byl v cíli první tým Ruska v sestavě Alena Trapezniková a Andrey Lamov, druzí finišovali Švédi (Lisa Larsen a Erik Blomgren), další sekundu zpět zůstala domácí štafeta jedoucí ve složení Daisy Kudre a Mattis Jaama (viz foto na cílové čáře). Na dalších místech dojely zhruba o minutu později SWE2, NOR a FIN. Naše áčko v sestavě Petra Hančová a Jakub Škoda se v průběhu závodu drželo kolem 10. místa a na tomto místě i projel finišman Škoda cílem, v redukovaném pořadí pro výsledky MS se jedná o 6. místo. Béčko ve složení Johanka Šimková a Petr Horvát dojelo na 16. příčce.

 

Na webu IOF live je k dispozici TV záznam i GPS tracking sprintových štafet.

Na webu závodů jsou mapy, fotky a další materiály ze všech závodů.


« zpět