Hana Hančíková stříbrná na klasice na ME

21.1.2015 Milan Venhoda

Hana Hančíková stříbrná na klasice na ME

Na Mistrovství Evropy se dnes jel závod na klasické trati s hromadným startem při kterém vybojovala stříbrnou medaili Hana Hančíková.
Prostor závodu využil část ze sprintu a dále byl rozšířen na sever a západ. Tentokráte byl poměr plných rolbových stop a skůtrovek vyrovnaný a díky tomu se jelo velmi rychle. Nízká vrstva sněhu na loukách umožnila zkracování nejen z kopce ale na mnoha místech i do kopce a tak výsledné časy byly kratší než bylo plánováno (a mělo by být dle pravidel).
Nejdříve odstartoval závod žen, o 30 minut později se na trať vydalo 45 mužů. V obou kategoriích byla trať postavena na tři rozfarstované okruhy s výměnou mapy na stadionu.

V závodě žen se první dva okruhy držela pospolu skupina více než 10 závodnic, vzájemné pořadí se díky farstování trochu míchalo, ale rozdíly nebyly velké a na uzlových kontrolách a při průjezdu jel vláček s malými rozestupy, v něm se samozřejmě celou dobu držela i Hana Hančíková. V závěrečném okruhu se dlouhý postup na předposlední kontrolu rozhodly Pesu a Kechkina zkusit jinak než zbytek balíku, bohužel jejich volba byla pomalejší a tím obě vypadly z boje o medaile. Tatiana Oborina (RUS), která celou skupinu vedla, postupně na tomto postupu získala rozhodující 15-ti vteřinový náskok a ten pak již udržela až do cíle. Hana razila předsběrku na 5.místě, ve sjezdu na sběrku se dokázala dotáhnout těsně za zatím druhou Josefinu Engstöm (SWE) a na cílové rovince se ve strhujícím finiši dostala o malý kousek před ni na druhé místo, Engström získala bronz.
Simona Karochová a Johanka Šimková jely vyrovnaně, v závěru závodu pak již společně a spolu také finišovaly o 24. a 25. místo. Petra Hančová, věkem ještě juniorka, skončila 29.

Trať mužů byla farstována velmi zajímavě a netradičně (což samozřejmě závodníci netušili), avšak jednotlivé větve nebyly stejně dlouhé a tak pořadí v průběhu závodu nebylo moc vypovídající. Díky tomu se však pole závodníků brzy roztrhalo a závodníci jeli spíše sami nebo ve dvojicích, málokdy se utvořila větší skupinka tak jako při závodu žen.
Dlouhý postup na předposlední kontrolu měli muži stejný jako ženy, všichni kromě Barchukova (RUS) jej jeli stejně. V té době už jel na čele osamoceně Erik Rost (SWE) s dvacetivteřinovým náskokem před čtveřicí pronásledovatelů Spoerry, Tunis, Lamov a Khrennikov. Další čtveřice (ve které byl i včerejší vítěz Belomazev) pak byla o další minutu zpět. Erik Rost si bez problémů ohlídal jednoznačné vítězství, o zbývající medaile se bojovalo až do posledních metrů. Pro stříbro si překvapivě dojel domácí Christian Spoerry (historicky první individuální medaile pro Švýcarsko), bronz získal Rus Andrey Lamov.
Z našich mužů zajeli solidně Jiří Bouchal (30. místo se ztrátou 6 minut) i Jakub Škoda (33. místo), s větší ztrátou pak byl dále 37. Horvát a 39. Laciga.

Veteráni měli dnes na programu druhý závod na krátké trati, který se pro konečný výsledek (a tedy první sadu medailí) sčítal se včerejším závodem. V kategorii M40 skončil Milan Venhoda celkově druhý, v kategorii M45 vybojoval Petr Mareček bronzovou medaili.

Na webu ME v části Live najdete výsledky, mezičasy, GPS tracking (kde jsou vidět mapy i jednotlivými farstami) a také videozáznam (na trati bylo několik kamer na kontrolách).

Fotogalerie ze závodu od autora článku.

« zpět