Kopcovatý long na SP v Oberwiesenthalu

25.1.2016 Milan Venhoda

Kopcovatý long na SP v Oberwiesenthalu

Klasická trať na SP v Oberwiesenthalu byla velmi kopcovitá a i když časově kratší, přesto velmi náročná. Také veteráni měli na MS klasiku s poměrně velkým převýšením.

Pro muže i ženy pořadatelé připravili dva okruhy, nicméné vzhledem k možnostem terénu vedly různým směrem a nebyly úplně stejně dlouhé a tak průjezd stadionem v průběhu závodu nebyl rozhodující. Speaker včak měl informace o přidělení okruhů a tak informace o průběžném pořadí pro závodníky na místě byly celkem jasné. Jedno kolo vedlo až téměř na vrchol Foichtelbergu (pro muže 200 výškových metrů v jednom souvislém stoupání avšak na širokých stopách), druhé naopak do údolí a odtud postupné stoupání až na stadion. V obou kolech byly zajímavé volby postupů, mnoho závodníků "střihalo" v hlubokém sněhu přímo lesem, což přineslo další zajímavé varianty na postupech.

V ženách pozdější vítězka Kechkina z Ruska dojela o dvě minuty dříve startující Alexandersson (SWE) a zbytek závodu absolovaly spolkečně a rozdělily si první a druhé místo. Třetí evelina Wickbom ztratila další dvě minuty. Z našich příjemně překvapila mladá Petra Hančová, která dojela na 15. místě těsně za Hanou Hančíkovou (14. místo), a mohla dopadnou i lépe kdyby němela problém s vypnutým vázáním v tečkované stopě. Hned za nimi skončila na 16. místě Kristýna Kolínová. Šimková i Neumannová nabraly dalších deset minut ztráty (24. a 25. místo).

V mužích potřetí na zdejších tratích zvítězil Švéd Erik Rost před nestátnoucím Eduardem Khrenikovem. Naši se seřadili až na konci třetí desítky: 27. Škoda, 29. Horvát, 30. Drobník, 31. Laciga. Mladí závodnící Argaláš a Matuš nabrali ještě větší ztrátu (35. a 37. místo).

Fotografie ze závodu od Milana Venhody a Honzy Svobody

Výborně si vedli čeští veteráni kteří jeli také klasickou trať, trio Ondřej Vodrážka (M35), Radovan Kunc (M60) a Alena Rosecká (W60) vyhráli, mnoho dalších získalo medaile. Tady je přehled medailových umístění - M35: 1. Ondřej Vodrážka, 3. Roman Horyna; M40: 3. Jan Lauerman; M45: 3. Vít Pospíšil; M55: 3. Tomáš Václavek; M60: 1. Radovan Kunc, 3. Zdeněk Laciga; M65: 3. Oldřich Přinda; M75: 2. Jaromír Frey; M80: 2. Jaroslav Havlík; W35: 3. Kateřina Kašková; W45: 2. Kateřina Würzová; W50: 2. Renata Neumannová; W55: 3. Jiřina Kuncová; W60: 1. Alena Rosecká.

Kompletní výsledky a meizčasy jsou na stránce závodů.

Závody Světového poháru se po dnu volna přesunou do 50 km vzdáleného Mühlleithenu (Klingenthal), kde se pojedou sprintové štafety a celý program bude uzavřen ve středu závodem tříčlenných štafet.

« zpět