Mapově těžký sprint na MS

24.2.2021 Milan Venhoda

Mapově těžký sprint na MS

Závodní týden v Estonsku začal sprintem. V dospělých byli z našich nejlepší Petra Hančová na 13. místě a 22. Jakub Škoda. Skvěle jel v dorostu Marek Štěrba na 6. místě

Závod ve sprintu byl mapově velmi náročný - řada voleb byla víceméně vyrovnaných, nejdůležitější tak byla plynulost a přesnost realizace ve velmi husté síti stop.

Mezi muži, kteří měli trať dlouhou 3,3 km vzdušně a 5 km optimálně, podle očekávání bojovali na čele závodníci z Ruska a Skandinávie. Drobný náskok získal Kisilev na postupu na 5. kontrolu volbou zleva (stejně tak jel i Heimdal) a tento náskok pak už udržel až do cíle a vybojoval zlatou medaili. Náskok před dvojicí norských závodníků Heimdalem (stříbro) a Baklidem (bronz) byl 17 respektive 18 vteřin. Velmi dobře a vyrovnaně jeli Jakub Škoda i Petr Horvát, v průběhu celé trati jeli mezi sebou ve vteřinách, v cíli byl nakonec na 22. místě rychlejší Škoda, Horvát skončil o 2 místa níže, oba s odstupem 2,5 minuty na vítěze a jedné minuty od Top10. Dále naši: 31. Laciga, 42. Nagy, 44. Bartoš, 46. Matuš

V ženách se ve výborné formě předvedla domácí Daisy Kudre. Pro postup na 3. kontrolu sice zvolila pomalejší variantu zprava, ale vzápětí ukázala svoji sílu ve stoupání na kopec k 5. kontrole, kde se dostala do čela a náskok postupně zvyšovala až na konečných 17 vteřin. Stříbro vybojovala Švédka Olssson o 5 vteřin před bronzovou Norkou Ulvensoen. Výborně jela Petra Hančová, která po vyrovnaném výkonu s odstupem necelé 2 minuty skončila na 13. místě. Johanka Šimková na 30. místě měla ztrátu na vítězku 4,5 minuty.

Kompletní výsledky dospělých 

GPS tracking: muži, ženy

 Krátký ilustrativní videosestřih, kompletní videozáznam závodu je na stránce IOF Live

Po dospělých se na trať vydaly juniorské kategorie. V juniorkách se do první desítky probojovala Anežka Hlaváčová, která na 9. místě měla ztrátu na vítěznou Švédku Lindberg dvě a půl minuty, Tereza Chrástová dojela na 22. místě. V juniorech se česká trojice seřadila ve druhé desítce se ztrátou na vítězného Švéda Stahla přes tři minuty: 14. Vojtěch Peňáz, 17. Radek Peňáz, 19. Matyáš Štrégl.

Kompletní výsledky juniorů

Závod dorostenek opanovaly ruské závodnice když obsadily prvních pět míst, zvítězila Khrennikova. Trojice českých závodnic jela velmi pěkně a skončily těsně za sebou v následujícím pořadí: 11. Randáková, 13. Malečková, 14. Pecková. Nejblíže k medaili měl dorostenec Marek Štěrba (obhajoval z loňska bronz), skončil po výborném výkonu šestý, když na vítězného Rusa Artura Plekhova ztratil 26 sekund. Dálší čeští závodníci skončili takto: 13. Dominik Průša, 22. Dan Salaba, 27. Jiří Blaha.

Kompletní výsledky dorostu.

 

Zítra je na programu dospělých stíhačka - nejdříve s odstupy podle výsledků sprintu odstartují muži, až po skončení jejich závodu se pak vydají na trať ženy. Vítězný čas v obou kategoriích by měl býl kolem 60 minut. Dorost i junioři jedou klasiku s hromadným startem.

 


« zpět