Mistrovský závodní víkend v Rejdicích se vydařil

9.2.2020 Milan Venhoda

Odložený trojzávod v Jizerských horách - M ČR štafet, ve sprintu a na klasické trati - se skvěle vydařil za účasti téměř 300 závodníků.

Díky tomu, že v průběhu týdne v Jizerských horách hodně nasněžilo (po předchozí velké oblevě a dešti v pondělí), byla zachráněna nejen Jizerská 50, ale také LOBy v Rejdicích, které byly původně plánovány již na polovinu ledna.

Na programu byly hned tři šampionáty: v sobotu dopoledne M ČR štafet, odpoledne ve sprintu a v neděli pak M ČR na klasicé trati. I když měli pořadatelé z SK Studenec na přípravu málo času, tak připravili velmi povedené závody. Prostor závodu zahrnoval jednak standartní turistické tratě (vedené většinou lesem) v okolí Rejdic a Pasek nad Jizerou doplněné o množství skůtrových stop na přilehlých loukách.

M ČR štafet využilo jen menší část lesa, většina tratí byla zajímavě namotaná na loukách. V ženách si pro titul dojela štafeta OK Slávie Hradec Králové, byť po prvním úseku (Johanka Šimková) byla až čtvrtá se ztrátou šesti minut, na dalších dvou úsecích ale nejrychlejšími časy Zuzana Jedličková a Lenka Mechlová vybojovaly pro ruro šateftu jasné vítězství. Se ztrátou skoro 10 minut si pro stříbro dojela štafeta OOB Kotlářka (Barbora Baldrianová, Lucie Janatová, Kristýna Kolínová), třetí se ztrátou dalších 12 minut byla štafeta Litvy (Judita Traubaite, Aiste Traubiene, Asta Januskeviciene). V mužích vedla po celou trať štafeta KOS Slavia Plzeň ve složení Jiří Bouchal, Lukáš Richtr a Jan Hašek a v cíli měla náskok před druhými (Sokol Dobřichovice - Tomáš Rusý, Lukáš Kettner a Ondřej Hlaváč) skoro pět minut, na třetím místě dojela minutu za stříbrem štafeta Slavia Liberec orienteering (Michal Horáček, Jakub Vodrážka a Jakub Škoda); v závodě byla disk celá ředa favoritovaných štafet. V dorostenkách jasně vyhrála štafeta KOS Slavia Plzeň (Kateřina Černá, Kamila Richtrová, Annie Novotná), boj o druhé místo těsně vyhrála VSP před LPU. Titul v dorosteních získala s obrovským náskokem štafeta USK Praha A (Jiří Blaha, Dominik Průša, Matyáš Zakouřil), druhé bylo béčko VSP a třetí SJI.

Odpolední Mistrovství ČR ve sprintu za krásného slunečného počasí se jelo prakticky celé po loukách. Tratě byly zamotané, neustále bylo třeba dávat pozor na změny směru, nenechat se nachytat na jiný remízek či cizí kontrolu. Díky relativně nízké sněhové pokrývce se hodně často jezdilo přímo, ale to na orientační zajímavosti a náročnosti neubralo. V ženách v úvodu vedla Lenka Mechlová (SHK), na 5. kontrole se do vedení dostala Kateřina Neumannová (PVP) a po velmi dobrém výkonu si dojela pro titul s náskokem 38 sekund před hradeckou závodnicí, třetí Petra Hančová (LPU) měla na vítězkou ztrátu 1:95 min. (4. Šimková, SHK, 5. Randáková, VRL, 6. Firešová, ZBM). V mužích se ve vedení na trati střídali Jakub Škoda (VLI) s Petrem Horvátem (SSU), nakonec byl v cíli o 13 sekund dříve liberecký závodník. Bronz se ztrátou 1:03 min. vybojoval Vojtěch Matuš (VRB), 4. Hlaváč (TBM), 5. Laciga (SZP), 6. M. Rygl (TBM). V juniorkách si pro titul dojela Anežka Hlaváčová (TBM), necelou minutu zpět byla Kateřina Černá (VPM), třetí Tereza Chrástová (STH) měla ztrátu skoro tři minuty. V juniorech byl nejrychlejší Josef Nagy (TJN), další medaili získali závodníci VPM, druhý Jan Hašek měl ztrátu 30 sekun, třetí Lukáš Richtr přes minutu a půl. V dorostenkách byla nejlepší Tereza Pecková (VLI), druhá Markéta Kodejšová (VSP) na ní ztratila 74 sekund, třetí Adéla Randáková (VRL) byla ještě o 13 sekund pomalejší. V dorostu vyhrál Radek Peňáz (VRB), který o 5 sekund porazil v závěru hodně stahujícího Matáše Štregla (VRL), třetí Vojtěch Peňáz (VRB) měl ztrátu skoro minutu.

Tratě nedělní mistrovské klasiky vedly nejdříve v lesní části většinou po turistických trasách, kde rozhodovaly hlavně lyžařské schopnosti a správná volba postupu. Až samotný závěr tratí pak zavedl závodníky opět na louky v blízkosti centra. Výsledky ve většině kategorií byly hodně vyrovnané. V ženách si pro titul dojela nestárnoucí Helena Randáková (VRL), která vedla od třetí kontroly a těsný náskok před Lenkou Mechlovou (SHK) nepustila až do cíle, roydíl mezi nimi bzl nakonec jen 17 sekund. Bronz získala Kateřina Neumannová (PVP), se ztrátou na vítězku 1:43 min., čtvrtá Petra Hančová (LPU) byla jen o 15 sekund pomalejší, pátá Kristýna Kolínová (DKP) dojela jen sekundu za ní, na šestém místě skončily se stejným časem už s větší ztrátou Barbora Chudíková (SJI) a Judita Traubaite (Litva). V mužích vedl skoro celou trať Vojtěch Bartoš (MLA), dvě malé chyby v závěru ho stály vedení, do kterého se zásluhou řady nejlepších mezičasů v závěrečné fázi probojoval Radek Laciga (SZP) a v cíli slavil mistrovský titul. Druhý se ztrátou 11 sekund skončil vyrovnaně jedoucí Jakub Škoda (VLI), o dalších 11 sekund byl pomalejší na třetím místě Bartoš, na čtvrtém místě dojel s odstupem necelých tří minut Petr Horvát (SSU), 5. Vojtěch Matuš (VRB), 6. Ondřej Hlaváč (TBM). V D20 bylo na medailových pozicích pořadí stejné jako ve sprintu, vyhrála Anežka Hlaváčová (TBM), druhá byla s minutovou ztrátou Kateřina Černá (VPM) a třetí Tereza Chrástová (STH), která měla na vítězku ztrátu dvě a půl minuty. V juniorech potvrdíl výbornou formu jablonecký Josef Nagy, který vyhrál stejně jako v sobotu, tentokráte měl před Janem Haškem (VPM) náskok skoro 6 minut, bronz s odstupem přes 11 minut získal Vít Štěfan (STH). V dorostenkách s náskokem skoro 4 minut vyhrála Adéla Randáková (VRL), druhá byla Hana Malečková (VSP), bronz patří Michaele Srbové (SJI). Mezi dorostenci dominovali sourozenci Peňázovi (VRB), s náskokem 15 sekund vyhrál Radek před Vojtěchem, 56 sekund ztráty na vítěze měl třetí Matyáš Štregl (VRL).