Skvělé výkony na krátké trati na ME

8.2.2019 Milan Venhoda

Čeští reprezentanti předvedli na krátké trati na ME skvělé výkony: 8. Mechlová, 10. Hančová, 11. Horvát, 18. Škoda

Závodem na krátké trati pokračovalo třetí den ME v tureckém Sarikamis. Většina trati vedla v kopcovatém čistém lese protkaném sítí skůtrových stop, menší část pak v plošší polootevřené části prostoru. Kvůli lepší čitelnosti husté sítě stop byla mapa v měřítku 1:7.500. Na trati bylo také několik zajímavých voleb postupů.

V ženách byla nejrychlejší Magdalena Olsson (SWE), která sice na jedničku zvolila o 30 vteřin pomalejší variantu (příjezd ke kontrole zcela zleva, po čárce do kopce), ale pak již jela bezchybně a rychle a svůj náskok na čele postupně zvyšovala až na konečnou minutu a půl. V úvodu s ní držela ještě krok Tove Alexandersson (která oproti Olsson zvolila pomalejší stopu na K2), ale po její velké chybě na čtvrté kontrole už Olsson neměla konkurenci. Tove přejela odbočku těsně před K4, kontrolu minula, musela se vracet a tím ztratila asi minutu, což ji vyřadilo z boje o medialové pozice. Druhá v cíli byla nakonec Salla Koskela (FIN), deset sekund zpět na třetím místě zůstala Ruska Mariya Kechkina, dále 4. Tatyana Oborina, 5. Tove Alexandersson, 6. Marina Vyatkina. Na osmém místě skončila Lenka Mechlová, která jela velmi vyrovnaně a bez chyb a to znamenalo skalpy celé řady světových es. Jen o osm sekund pomalejší než Mechlová byla Petra Hančová - 10. místo. V průběhu závodu si Petra vedla ještě lépe, začátek jela skvěle kolem sedmého místa, avšak na osmou kontrolu zvolila pomalejší variantu zprava a navíc o kousek přejela odbočku ke kontrole. Další naše dvě závodnice dojely ve třetí desítce - 23. Johanka Šimková, 28. Kateřina Neumannová.

V mužích si pro zlato dojel Švéd Erik Rost, který jel po většinu trati velmi vyrovnaně v Larsem Moholdtem (NOR) a společně se přetahovali o průběžné vedení, rozdíly mezi nimi byly vždy pár vteřin. Při volbě na K16 získal Rost 15 vteřin náskok, v závěru tento rozdíl Moholdt postupně stahoval a nakonec zaostal za Rostem jen 3 sekundy. Bronz se ztrátou tři čtvrtě minuty získal Rus Sergey Gorlanov, dále 4. Eduard Khrennikov (RUS), 5. Stanimir Belomazhev (BUL), 6. Jorgen Madslien (NOR). V průběhu závodu je velmi dobře Jorgen Baklid (NOR), který se průběžně pohyboval na třetím místě, ale pomalejší volbou na K18 ztratil 30 vteřin a propadl se na konečné 7. místo. Výbornou letošní formu potvrdil Petr Horvát, jel čistě a rychle, v průběhu závodu se pohyboval pořád kolem desátátého místa, v cíli pak byl na výborném 11. místě (+2:24). Také Jakub Škoda jel velmi dobře a skončil na 18. místě (+4:34), Radek Laciga dojel na 23. místě (zvolill pomalejší varinatu na K18 stejně jako Baklid), další naši pak byli ve čtvrté desítce - 31. Vojtěch Matúš, 33. Jan Hašek, 40. Ondřej Vystavěl.