Sprintové štafety na ME - 7.místo pro český tým

22.1.2015 Milan Venhoda

Dnes se na Mistrovství Evropy jely smíšené sprintové štafety. Každý ze dvou členů týmu jel tři úseky, které byly dlouhé přibližně 2,4 km, tudíž tratě vedly jen v těsném okolí biatlonového areálu. Protože už všichni závodníci prostor víceméně znali z předchozích závodů, tak šlo hlavně o rychlost a plynulost běhu.
Na start se postavilo celkem 26 týmů, každý stát mohl postavit až 3 týmy, přičemž do výsledků ME se počítal vždy ten nejlepší. Závod byl velmi vyrovnaný, rozdíly byly minimální a průběžné pořadí se díky farstám stále míchalo.
V závěrečných okruzích byl již vidět náskok švédské dvojice Josefine Engström + Erik Rost, která si s přehledem dojela pro evropský mistrovský titul. O další místa se však bojovalo až do posledních metrů. Jako druhý projel cílovou čárou Andreas Holmberg (SWE 2), za ním pak třetí pozici ve finiši uhájil norský finišman Jörg Madslien, po vyčtení čipu však byl disvalifikován za špatné ražení. Ze stříbrné medaile se tak mohl radovat další tým v cíli - bulharská dvojice Antonyia Grigorova-Burgova + Stanimir Belomazev (druhý švédský tým se pro rozdělování medailí nepočítá). Bronz získalo Norsko (Hans Jorgen Kvale a Audhild Bakken Rognstad).

O vyrovnanosti závodu svědčí to, že do dvou minut se vešlo 12 týmů. Na 13. pozici se ztrátou 2:07 (na 7. místě v redukovaném pořadí ME) dojel první český tým Hana Hančíková + Jakub Škoda. Na 15. a 16. místě skončily další dva české týmy Karochová+Bouchal a Hančová+Laciga.
Zajímavostí je, že do závodu nastoupila Švédka Tove Alexandersson (v týmu SWE 2), která právě přicestovala a před dvěma týdny vítězila na Světovém poháru v pěším OB v Tasmánii a dnes držela krok s nejlepšími.

Fotogalerie ze závodu od autora článku.

Zítra je volný den, v sobotu 24.1. pokračuje ME závodem na krátké trati a veteránské MS klasickou tratí.