Štafety pro juniory i dorost medailové

29.1.2024 Milan Venhoda

Štafety pro juniory i dorost medailové

Závěrečné štafety v rakouském Ramsau byly pro juniory i dorost medailové: 1x zlato + 3x bronz.

Posledním závodem Mistrovství světa dospělých a juniorů a ME dorostu byly v sobotu štafety: dorost a junioři jeli standardní 3-členné štafety, dospělí pak smíšené sprintové štafety.

V dospělých (každá země mohla nasadit dva týmy) si zlato odnesla skoro s minutovým náskokem norská dvojice Jorgen Baklid a Anna Ulvensoen, která vedla od druhého úseku a postupně svůj náskok zvyšovala. Stříbro vybojovala štafeta Švédska, která sice na druhé a třetím úseku ztratila půlminutu na průběžně druhé Švýcary, ale ve čtvrtém úseku ztrátu srovnala. Pátý i poslední šestý úsek jeli Švédové i Švýcaři v těsném souboji a v závěru Švédka Olsson předjela Švýcarku Deininger a s pětivteřinovým náskokem tak získala pro Švédsko stříbro. Dvojice Petr Horvát a Johanka Šimková jela vyrovnaně těsně za polovinou dvacetičlenného startovního pole a nakonec dojela na 13. místě (v redukovaném pořadí zemí 9. místo) se ztrátou 5:36 min., druhá dvojice Josef Nagy s Terezou Chrástovou byli v cíli na 16. místě 

České juniorky zahájily závod skvěle - z prvního úseku přijela Michaela Srbová s téměř minutovým náskokem. Na druhém úseku se před Markétu Kodejšovou dostaly Švédsko a Norsko, nicméně náskok 2:30 min. před dalšímy týmy (Finsko, Estonsko, Norsko 2) udržela a předávala tak na průběžném třetím místě finišmance Tereze Peckové. Na posledním úseku se na medailových pozicích již nic nezměnilo a pro jasné vítězství tak dojela štafeta Švédska (Nelly Martensson, Elsa Brandt a Ella Turesson) o tři a půl minuty před stříbrným Norskem a další minutu a půl před bronzovým Českem.

Závod juniorů byl hodně zajímavý a napínavý. Z prvního úseku přijely na čele týmy Norska a Švýcarska, ztráty ostatních nebyly ale velké. České áčko rozjížděl David Elleder, předával devátý (dvě místa za béčkem) se ztrátou dvě a půl minuty. Na druhém úseku všem ujelo Švýcarsko o téměř tři minuty, naopak Norsko se propadlo až na osmou pozici se ztrátou 7 minut, Filip Mairich předával šestý s odstupem těsně nad čtyři minuty, minutu za medailí. Na posledním úseku finišman Švýcarska ztratil 6 minut a z průběžného prvního místa úplně vypadl z boje o medaile, naopak skvěle zajel Olle Ilmar Jaama, který dojel Estonsku pro zlato. O stříbro a bronz se bojovalo až do konce, ve hře byly štafety Finska, Norska, Švédska a Česka, kde poslední úsek velmi dobře zajel Marek Štěrba. Nakonec stříbro získalo Finsko se ztrátou na vítěze 1:18 min., deset sekund zpět skončil bronzový český tým, za dalších sedm sekund dojela na čtvrtém místě štafeta Švédska. České béčko dojelo sedmé.

V dorostenkách bylo na startu málo štafet, průběh byl jednoznačná česká záležitost. Sheila Havrdová dojela z prvního úseku s dvouminutovým náskokem, na druhém úseku Pavlína Salabová navýšila náskok o další minutu a půl, Barbora Chrástová na posledním úseku sice lehce ztratila, ale jasné vítězství české štafety to neohrozilo, druhé Finsko dojelo se ztrátou 2:30 min, třetí dojelo české béčko, nicméně bronz získala v cíli čtvrtá štafeta Lotyšska.

V dorostencích přijela z prvního úseku v čele čtyřčlenná skupina vedená našim béčkem (Marek Lesák), v ní byly štafety Lotyšska, Finska a naše áčko (Vilém Štrait). Na druhém úseku se skupina rozdělila, na čele předávalo Finsko minutu před Lotyšskem, další trojice štafet - kde bylo naše áčko (Jáchym Šubrt) i béčko (Jakub Turek) - už měla zhruba tříminutový odstup. Na posledním úseku si to o titul tedy rozdaly štafety Lotyšska a Finska, v závěru byl rychlejší Lotyš a s náskokem 20 sekund vyhrál před stříbrnými Finy. Finišman áčka Vladimír Srb zajel nejrychlejší čas na úseku, snížil ztrátu na necelé dvě minuty a to znamenalo bronzovou medaili.  Teringl na třetím úseku českého béčka dojel na pátém místě.

Grafická analýza průběhu závodu

Na stránce IOF Live jsou odkazy na výsledky (dospělíjuniořidorost), mapy a GPS tracking.


« zpět